Vypískanie víťazného kanadského hokejového tímu slovenskými fanúšikmi počas tónov hymny bola medzinárodná blamáž. Napokon nám to svet, a  dokonca aj samotní Kanaďania, odpustili. Pochopili, že sme jednoducho krajina, kde ľudia až nezvykle temperamentne a vášnivo prežívajú zápolenie na ľade, výhry a prehry svojich hokejistov. V podstate nám vraj takýchto oddaných fanúšikov závidia.

Hokejistom držali palce aj tí najmenší.
Hokejistom držali palce aj tí najmenší.
Zdroj: Ján Dzúr

Poklona za vernosť

Veľmi dobre to vystihla  Ani-Maria z fínskeho mesta Tampere, s ktorou sme sa rozprávali  na konci minulého týždňa, keď sme stáli uprostred ľuďmi nabitej fanzóny majstrovstiev sveta v Košiciach.

„Dávate do hry srdce, no kedy ste získali posledné zlato? Pred sedemnástimi rokmi!? A striebro pred siedmimi? Hovoríte si hokejová republika a odvtedy ste na majstrovstvách sveta najlepšie skončili na ôsmom mieste!? Tak potom majú slovenskí hokejisti naozaj najlepších fanúšikov na celom svete, inde by im držalo palce len pár skalných!“ zložila nám poklonu.

A atmosféra na štadióne mu dávala za pravdu. Pri zápase s Francúzskom už bolo všetkým viac-menej jasné, že naši hokejisti sa opäť nedostanú do vysnívanej elitnej osmičky, no podľa jasajúceho davu sa zdalo, akoby sme práve bojovali o titul. Má hokej podobnú podporu aj v krajinách, s ktorými sme si v Košiciach skrížili hokejky? Oslovili sme tri Slovenky, ktoré žijú v cudzine, aby nám povedali, nakoľko vášnivo berú naháňačku za pukom tam.

Pre Angličanov je hokej taká istá exotika ako pre nás kriket.
Pre Angličanov je hokej taká istá exotika ako pre nás kriket.
Zdroj: Ján Dzúr

Zuzu, Anglicko: Ani nevedia, že postúpili!

Zuzana žije v krajine, kde hokej veľa priaznivcov nemá. „Pre Angličanov je šport číslo jeden futbal, preto okrem pár nadšencov nikto ani len netušil, že ich národný hokejový tím postúpil na majstrovstvá sveta. Ani tak ho takmer vôbec nesledujú. My sme ho nenašli v ponuke žiadnej z televízií, pozeráme ho len cez internet,“ upozorňuje Zuzana. V podstate je hokej pre Angličanov tým, čo pre Slovákov ich obľúbené športy, ako sú kriket, ragby alebo squash. No išli by ste do Londýna masovo fandiť našej kriketovej reprezentácii?

Eva, Francúzsko: Viac ich zaujíma ragby!

„Futbal, tenis, hádzaná a cyklistika sú v krajine Galského kohúta určite najpopulárnejšie športy. Napokon, Tour de France je najsledovanejšou športovou šou sveta,“ tvrdí Eva, ktorá sa vydala za Francúza. V zime im konkuruje alpské lyžovanie a mladí zo sídlisk dávajú čoraz viac na piedestál basketbal. „Nechcem výkon slovenského tímu proti Francúzom znižovať, ale miestnych viac ako hokej zaujíma ešte aj ragby. A to vzniklo u večného rivala Francúzska, v Anglicku!“ pripomína Slovenka, ktorá žije v Paríži.

Mali sme poraziť Nemcov, oni ale porazili nás!
Mali sme poraziť Nemcov, oni ale porazili nás!
Zdroj: Ján Dzúr

 

Martina, Fínsko: Je tam väčšia nuda

Hokej je vo Fínsku národným športom, veľkú konkurenciu má však v skokoch na lyžiach, bežeckom lyžovaní a dokonca aj vo formule 1! Hokejisti sú však v krajine tisícich jazier veľké idoly, ich prestíž rastie s každou výhrou nad zvučným súperom.

„Hokejom sa fínski fanúšikovia bavia. Na zápasy sa tešia, mnohí si doma pred šampionátom vyrábali rôzne masky a oblečenie,“ usmieva sa Martina, Slovenka vydatá za Fína. Inak sú vraj Fíni z nášho pohľadu dosť nudní, málokedy tancujú aj na vlastnej svadbe a polárne noci trávia sledovaním skokov na lyžiach! Na Slovensku si často a radi užívali lacný alkohol, na rozdiel od nás si ale radi vypijú len v rámci zábavy. Piť v práci či za volantom si žiadny Fín nedovolí! Kým u nás sú bežné autonehody, kde za volantom sedí opitý vodič, vo Fínsku nič podobné nepoznajú. Šoféri rešpektujú dopravné značky a ak niektorý ide rýchlo, druhý na neho zavolá políciu. „Pokuty sa v krajine odvíjajú od výšky príjmu: čím viac zarobíte, tým vyšší finančný trest vás čaká,“ pripomína Martina.