Na jeseň sú dni  čoraz kratšie a vpády studeného vzduchu stále častejšie. Častokrát sa preto stáva, že studený vzduch nahradí teplý vzduch, no keďže je studený vzduch ťažší, ostane pri povrchu.

Prírodné divadlo

Noci sú dlhšie a od povrchu sa tak prízemná vrstva vzduchu ešte výraznejšie ochladzuje. Studený vzduch je pri povrchu chladnejší ako niekoľko stoviek metrov nad ním. Vzniká prírodné divadlo, akému hovoríme inverzia. Inverznému charakteru počasia významne napomáha ľudská činnosť. Výfukové plyny, vykurovacia sezóna a priemyselné znečistenie tvorí charakter dusného, hmlistého počasia, pri ktorom sa nám nemusí dobre dýchať. 

Inverzia na Liptove je čarovná.
Inverzia na Liptove je čarovná.
Zdroj: JÁN DZÚR

Smrtiaci koktejl

Hmlové počasie môže mať krátky, prechodný charakter. Nenechajme sa však mýliť. Nie je výnimkou, že statické inverzné počasie môže trvať niekoľko dní, alebo aj týždňov. Snáď najextrémnejší prípad z modernej histórie sa udial v minulom storočí na Britských ostrovoch. Dňa 4. decembra 1952 zasiahla Londýn tlaková výš, dôležitá pre vznik inverzie. Panovalo bezvetrie, ale výfukové plyny z fosílnych palív namiešali smrtiaci kokteil. Vo smogom uväznenom Londýne zomrelo 12 tisíc ľudí počas štyroch dní!

Inverzia na Liptove je čarovná.
Inverzia na Liptove je čarovná.
Zdroj: JÁN DZÚR

Pozrite sa do našej galérie, čo všetko dokáže vyčarovať hmla a mráz.