Viniansky hrad: Panský rybník

Viniansky hrad leží vo Vihorlatských vrchoch na východe Slovenska a výletníkov láka najmä počas letnej sezóny. V jeho ruinách objavili neporušený vinič, ktorého vek sa odhaduje približne na dvesto rokov. Podľa miestnych môže ísť o vzácnu odrodu Neuburg, ktorá sa pestuje v Rakúsku a práve na tomto hrade sa zachoval jej jediný koreň v celom Uhorsku. Na výšinu sa najľahšie dostanete z obce Vinné.

KAM DO VODY: Za Vinným leží Vinianske jazero. Pôvodne bolo panským rybníkom, na rekreáciu začalo slúžiť až v druhej polovici minulého storočia a po túre doslova láka na kúpanie. Bezprostredné okolie vodnej plochy lemujú hotely s vlastnými plážami, sú tu chaty, reštaurácie aj atrakcie pre deti. Je tu požičovňa člnov a vodných bicyklov, rovnako tenisový kurt či ihrisko na plážový volejbal.

Spišský hrad: Z pevnosti do biokúpaliska

Za hradbami pevnosti, ktorá leží pri horskom priechode Branisko, žili najbohatšie rody Uhorska a v našej ére sa preslávil aj vo filmoch. Túto sezónu tam môžete nakuknúť do stredovekej kuchyne či spálne, 19. júla v ňom bude koncertovať Lenka Filipová. V lete je hrad otvorený denne od 9.00 do 19.00 hod., posledný vstup je o 18.00 hod. Základné vstupné je 8 eur, pod hradbami je bezplatné parkovisko.

KAM DO VODY: Ak vám bude po spoznávaní pamiatky horúco, môžete sa schhladiť v biokúpalisku v blízkej Levočskej doline. Je jedným z najmladších kúpalísk na Slovensku, popoludňajší lístok pre dospelého vyjde na 4 eurá. V areáli sa nachádzajú aj dva bufety, prezliekárne, sociálne zariadenia, pieskovisko pre deti a trampolína.