Tohtoročná zima je na severe Slovenska nestála. No len čo napadne pár centimetrov snehu, za každou dedinou ožijú aj dávno zabudnuté bežecké trate. Vedú po lúkach, poliach, hrebeňoch kopcov aj dolinami, v akých inokedy nestretnete živú dušu. Najviac ich križuje Liptov, kde tento rok pribudol nový bežecký okruh v Jasnej. Vyrástol v lokalite Zadné vody, meria tri kilometre a nakoľko leží vysoko v horách, sneh je tam aj vtedy, keď inde bielu perinu zmyje dážď. Vstup do upravenej bielej stopy v Jasnej je zadarmo, prispieť na úpravu tratí ale môžete cez QR kód sumou od troch do desať eur.

Aj okolo bunkrov

„O viac ako sedemdesiat kilometrov bežeckých trás na Liptove sa starajú obce, miestne kluby aj nadšenci bežeckého lyžovania,“ pripomína Katarína Šarafínová z OOCR Liptov.  Najdlhšia biela stopa v tomto kraji meria takmer jedenásť kilometrov, spustíte sa ňou z dediny Žiar do Liptovského Mikuláša. V jeho okolí môžete ísť na bežky aj do Závažnej Poruby, či okolo partizánskych bunkrov v Iľanovskej doline. Nádherné trate križujú o čosi vzdialenejšie Kokavské lúky pod Kriváňom, no neoľutujete ani výlet do Tichej doliny. V prvom tatranskom údolí z liptovskej strany vedie jedna z najkrajších zimných stôp na Slovensku.

Bežecké lyžovanie je aj v čase pandémie bezpečný šport.
Zdroj: JÁN DZÚR, PIXABAY, VISITLIPTOV, TASR, REGIONTATRY.SK, BEZECKÝ KLUB LIPTOVSKÁ KOKAVA,

 S mapou v telefóne         

„Bežkári na Liptove si môžu vyskúšať aj takmer päť kilometrov dlhú trať, ktorá spája Hrabovskú a Čutkovskú dolinu pri Ružomberku. Najväčšie prevýšenie v okolí tohto mesta dosahuje trasa Hrabovo – Vlkolínske lúky. Deti si zasa užijú trať v lokalite Malinô Brdo, ktorá je takmer rovná a nemeria ani kilometer,“ pokračuje Katarína Šarafínová. Mapu najzaujímavejších bežeckých tratí na Liptove si môžete vytlačiť, alebo stiahnuť do mobilného telefónu. Výstroj si kupovať nemusíte, aj v čase lockdownu sa dá objednať a následne vyzdvihnúť v niektorej z požičovní. Za jeden deň zaplatíte za celý set asi 10 eur.