„Turecká koža patrí k najlepším na svete, rovnako textil. Zabudnite na čínsky brak, ktorý zaplavuje svet, toto je pravá kvalita!“ usadí nás Ahmet do kresiel, odbehne po poháre a naleje do nich osviežujúco voňajúci čaj. Jeho obchodík leží nad plážou v historickej časti mestečka Side na Tureckej riviére a tovarom je nabitý na prasknutie: v jednej časti sú tričká, tepláky, košele, rifle a kadejaké šály, v druhej tenisky, topánky, peňaženky, kabelky aj drobné suveníry. Všetko už máme, no prepadneme čaru obchodovania a začíname zjednávať.

Výhodou Side je to, že z prvých hotelov na pláži do starého mesta je to po promenáde len pár minút
chôdze.
Výhodou Side je to, že z prvých hotelov na pláži do starého mesta je to po promenáde len pár minút chôdze.
Zdroj: Ján Dzúr

Sledujte ceny

Hlavnou črtou mesta, ktoré obklopujú tri pláže, je asi osemsto metrov dlhý polostrov s prístavom. Oproti nemu stojí socha prvého tureckého prezidenta Atatürka, nad ňou sa dvíha ulica pripomínajúca nekonečné trhovisko. Tovar je až na výnimky všade rovnaký, líši sa len cenami. To isté tričko si môžete kúpiť za päť eur rovnako ako za desať. Na konci ulice sú pozostatky starobylého Side vrátane antického divadla, do ktorého sa zmestí až 20-tisíc ľudí. Tretí septembrový víkend kamenný amfiteáter ožije tradičným hudobným festivalom.

Tradície sú silné.
Tradície sú silné.
Zdroj: Ján Dzúr

Odvšadiaľ znie muzika

Je krátko pred deviatou večer, po denných štyridsiatkach sa konečne schladilo na 31 stupňov Celzia! Z minaretu sa ozýva volanie muezína, muža, ktorý moslimov zvoláva na modlitbu do mešity, v hoteloch pod ňou sa rozbiehajú diskotéky. Odvšadiaľ znie muzika. Starým Side sa ťahajú zástupy rozhorúčených výletníkov, ktorí si chcú vychutnať atmosféru mesta, kde sa stretáva Orient s Európou aj antické Grécko s Rímskou ríšou. „Leka, leka! Vitamín a, b, c, d!“ kričí na všetkých Ali, predavač čerstvej pomarančovej šťavy. Dve deci stoja euro, pivo v susednom bare už vyjde na 4,50, kola takmer na tri eurá.

Polonahé aj zahalené

Side má však aj iné unikáty. Turci neďaleko antického divadla nahradili dlažbu tvrdeným sklom, pod domami zo začiatku dvadsiateho storočia tak vidno ruiny z gréckych čias! V časti, kde objavili vchod do starého mesta, je múzeum s bohatou zbierkou historického sochárstva. Odtiaľto sa po drevenom chodníku dá dostať až k hradbám, pod ktorými je monumentálne stĺporadie.

Stredom starobylého Side vedie tisíce rokov stará kamenná cesta, ktorú lemujú rôzne stĺpy a stavby vrátane dávnej nemocnice!Pri každej ruine je aspoň malá tabuľka s informáciami a na konci púte vyhliadka, z ktorej vidno na pláž, kam chodia najmä Turci. Preto sa tam väčšina žien čľapká vo vode zahalená od hlavy po päty.

Aj s takýmito plavkami sme sa stretli v Side.
Aj s takýmito plavkami sme sa stretli v Side.
Zdroj: Ján Dzúr

 

Len ústa a nos!

Do mora však pravoverní moslimovia vchádzajú aj na miestach, kde dovolenkujú Česi so Slovákmi. „My, ktorí si želáme vstup do Európy, sa za dievčiny odeté v celotelových plavkách – pripomínajú farebný a elegantný neoprén – tak trochu hanbíme,“ povie s rozpačitým výrazom Ahmet, keď nám o dva dni vymieňa u neho zakúpený tovar za iný. Topánky sú nám veľké, tričká malé, no bez slova ich vezme a vyberie správnu veľkosť. Tentoraz už všetko sedí. Len Ahmetov sused si myslí, že v prípade ženských plaviek sme málo tolerantní. Veď kde inde ako v Turecku sa polonahá kráska kúpe vedľa dievčiny, ktorej vidno len oči, ústa a kúsok nosa?