V línii od Smrečian po Iľanovo nad Liptovským Mikulášom sa ku koncu druhej svetovej vojny zastavil front. Boje o mesto trvali dva mesiace, boli ťažké a krvavé. Práve preto tam v šesťdesiatych rokoch minulého storočia vyrástol cintorín vojakov 1. Československého armádneho zboru.

Schody do minulosti

Doteraz je najväčším miestom piety v bývalom Československu, dnes je však tiež príjemnou oddychovou zónou a jedným z najkrajších vyhliadkových bodov Slovenska. Okrem pamätníka je na Háji-Nicovôm altánok s mapou okolia, pár tabúľ so zaujímavosťami a schody času, po ktorých zídete stovky miliónov rokov do minulosti.

Háj - Nicovô je dnes areálom piety.
Zdroj: JÁN DZÚR

Fabrikant na lyžiach

Na výletnícky obľúbený vŕšok vedie asfaltová cesta a poľná cesta, ale aj dve stredne náročné bežecké trate. Obe nesú mená vynikajúcich športovcov a mikulášskych rodákov, Michala Martikána a Petry Vlhovej, ktorí ich počas tréningov skutočne využívajú.

Málokto vie, že na svahoch vrchu Háj-Nicovô vyskúšal mikulášsky fabrikant a politik Kornel Stodola lyže, ktoré si priniesol z Nórska. Traduje sa, že tak urobil vôbec prvý zjazd na lyžiach na Liptove.