Ak hľadáte miesto, kde zažiť neopakovateľnú vianočnú atmosféru, skúste Miláno. Jeho návšteva nikdy nebola jednoduchšia. Stačí v Bratislave nasadnúť na lietadlo do Bergama, odtiaľ ide autobus priamo do Milána. Najväčšie miesto Lombardie je vo svete známe ako mekka módy a to je ďalší dôvod, pre ktorý sa tam vybrať. Tým tretím je prechádzka po centre mesta.

Šperk

Šperkom centra je gotický Dóm, ktorý tu stojí od štrnásteho storočia a patrí do trojice najväčších v celej Európe. Na jeho výstavbe sa vynálezmi podieľal samotný Leonardo da Vinci a možno aj vďaka nemu je dnes Miláno tam, kde je. Fasáda pôsobí nádherne, je plná detailov, sôch, malých vežičiek. Vstupnú bránu zdobia reliéfy a za ňou sa každému otvorí svet obrovských rozmerov. Pod kamennou klenbou sa ľudia modlia a zapaľujú sviečky, ktorých plamene ticho tancujú na roztápajúcom sa vosku. Dóm je turistická atrakcia číslo jeden a cítiť to aj vnútri. Farebné sklené tabule vrhajú vďaka slnku dnu mozaiku farieb a fotoaparáty neprestávajú cvakať. Za pár eur sa dá dokonca vyšplhať na jeho strechu. Pod Dómom sa rozprestiera širokánske námestie Piazza Duomo so svojím vysokým vianočným stromčekom.

V Galérii

Galéria talianskeho kráľa Viktora Emanuela II. sa začína na hlavnom námestí a stráca sa medzi domami. Je svojským svetom luxusu a výborných reštaurácií. Samozrejme, značkovými butikmi sú hlavné ulice mesta posiate, no tu v Galérii je všetko na kope. Po stranách praskajú reštaurácie vo švíkoch, ľudia si užívajú dobroty talianskej kuchyne, iní vyberajú vianočné darčeky vo vedľajších obchodíkoch. V strede galérie je sklenená kupola, ktorá každú chvíľku zmení svoju farbu. Ani tu nesmie chýbať výzdoba v podobe vianočných gúľ, ihličia, snehu či mikulášov. Je zaujímavé sledovať domácich Milánčanov. Obliekajú sa podľa poslednej módy, všetci sú upravení, hrdo sa nesú a Sicílčania či Taliani z juhu by o nich povedali, že sú namyslení.

Ulice ustavične križujú ženy všetkých vekových kategórií s nákupnými taškami. Teraz pred Vianocami sa nakupuje ešte viac ako inokedy.

Keď na Miláno začne padať tma, je najlepší moment vrátiť sa na námestie pred Dóm. Vianočné trhy sa začínajú rozsvecovať.

Vianočné Miláno: Najkrajšie je v noci
Zdroj: Tomáš Kubuš

Svetlá a vône

Večer ulice ožijú ešte väčšmi. Každý si chce vychutnať podmanivú atmosféru plnú známych aj neznámych vôní a chutí. Dóm už krásne svieti do tmy, no kým počas dňa patrí väčšina pohľadov jemu, teraz sa o ne musí deliť s vianočným stromčekom stojacim len pár metrov od neho. Je na ňom toľko svetielok, až človeku napadne, že musí mať čarovnú moc a prinajmenšom plní želania.

Hlavná, ale aj bočné ulice vedia, ako nalákať okoloidúcich. Hlasy, svetielka, vône... Práve týmito štvrťami sa rozlieva povestný milánsky vianočný trh. Strácam sa v dave a nechám sa len tak bezcieľne unášať. Obe strany ulice lemujú malé drevené stánky. Takmer neviditeľný belasý dym a vôňa pečených gaštanov potichu stúpa, až sa nad hlavami rozplynie. Na túto neodmysliteľnú pochúťku stoja ľudia dokonca v rade. Nielen preto, že balíček gaštanov príjemne zohrieva ruky, ale najmä pre ich chuť, ktorá je v Taliansku synonymom Vianoc. Z malého stánku sa ozývajú vianočné koledy v taliančine a niekoľko predavačov si ich podvedome pospevuje. Pridala sa k nim aj hŕstka ľudí, iní sa pohupujú v rytme s pohárom vareného vína v ruke a všetci majú úsmev na perách.

O pár metrov ďalej stojí predavač ručne vyrezávaných drevených výrobkov od najmenších lyžíc cez staré hračky, vláčiky, figúrky až po detailne vyrezané betlehemy. Aby bol tento obraz dokonalý, odniekiaľ privial jemný vánok podmanivú vôňu škorice.

Sladké kráľovstvo

Trh ani zďaleka nekončí, len sa stáča do bočných uličiek, ktoré ústia do malého námestia. Dokonca na prvý pohľad pôsobí zaujímavejšie. To však bude preto, že sa tu predáva jedlo, cukrovinky, oriešky či čokoláda. Námestie by sa dalo pokojne označiť ako sladké kráľovstvo. Zovšadiaľ sa pozerajú presladené marcipánové figúrky s namaľovanými tváričkami, oblečením a cítiť z nich, že človek, ktorý ich takto obliekol, svoju prácu miluje. Komu však figúrky, alebo nebodaj marcipán nič nehovorí, nemusí zúfať. Milé dievča ponúka oriešky, mandle, pistácie, lieskovce či arašidy. Najviac na odbyt idú arašidy obalené v čokoláde alebo mandle v cukre.

Pri veľkých tabuliach čokolády stojí predavač s nožom, aby sa mohol pustiť do porciovania. Majú tu azda všetky druhy od bielej, mliečnej až po takú horkú, že na sekundu skriví tvár do grimasy. Sladké koláčiky alebo belgické pralinky s nekonečným množstvom náplní sú takmer neodolateľné. Nie, sem človek nesmie prísť hladný! Na svoje si tu neprídu len milovníci sladkostí, pretože sa tu nájdu aj stánky s tradičnými talianskymi výrobkami. Na tie boli Taliani vždy hrdí a radi ich prezentujú pred svetom. Obrovské kusy parmskej šunky visia na hákoch a pod nimi je na drevených táckach pripravený nakrájaný syr. Nielen chute presvedčia, že sme stále v Taliansku, ale aj skupinky ľudí. Hlasno sa zhovárajú, rukami rozhadzujú tak, že často chýbajú milimetre, aby prevrhli poháre s vareným vínom, a potom nasleduje hlasný smiech. Taliani. Človek sleduje okoloidúcich a na ich tvárach sú úsmevy. Každý akoby si užíval tento vzácny čas a tešil sa z toho, že sa ocitol na tomto mieste.