Hoci dej komédie sa odohráva v 60. rokoch minulého storočia, identifikujú sa s ním i manželky v 21. storočí. Veľa mužov má stále predstavu, že keď sa oženia, chcú doma poslušnú žienku. Bude im variť, žehliť, prať, nebude mať zbytočné otázky a bude kedykoľvek poruke. Oni zase budú mať na starosti rodinnú kasu a ako samozrejmú hlavu rodiny ich nemusí zaujímať, či je manželka naozaj spokojná – so životom aj v spálni. Mnohé ženy na to pristúpia. Dokonca si ani neuvedomia, že niečo nie je v poriadku a zdravý vzťah má vyzerať inak.

 

Prekvapená vdova

Pokojný, a teda zdanlivo spokojný život vedie aj hlavná hrdinka filmu Pauletta. V malom francúzskom mestečku už roky vedie školu pre dospievajúce dievčatá, kde ich učí byť vzornou manželkou. Je presvedčená, že je to tak správne, veď sama má usporiadané manželstvo.

Klapky z očí jej, paradoxne, spadnú, až keď jej muž nečakane umrie. Ukáže sa totiž, že mu slepo dôverovala, lebo on svojím gazdovaním doviedol školu na pokraj bankrotu. Pauletta prvý raz v živote musí prevziať zodpovednosť. Dostane šancu ukázať, že je schopná. A nielen praktických vecí, ale aj schopná zažiť orgazmus. Narazí totiž na svoju prvú lásku a pocíti slasť, ktorú žena môže zažiť s milencom. Nové zistenia o sebe samej poriadne zamávajú s jej vierou v tradičné rodinné usporiadanie. Najmä keď závan feminizmu vpustia do školy aj študentky, ktoré odmietajú mať ako životné poslanie model byť žienkou domácou.

Herecký bonus

Hlavnú rolu Pauletty v pôvabnej komédii stvárnila držiteľka Oscara Juliette Binoche, ktorá je stelesnením francúzskeho šarmu a krásy. Divákom však bude známa aj Yolande Moreau, ktorú do širokého povedomia katapultovala snímka Amelia z Montmartru. Muž, ktorý Paulette otvorí oči, je zase Eduuard Baer, ktorého ste určite videli po boku Gérarda Depardieua v rodinnej snímke Asterix a Obelix v službách jeho veličenstva.