"Tak si to predstav, mami, jednu deviatačku cez víkend odviezli na Kramáre. Bola úplne namol,“ zvestovala mi nedávno dcéra správu, že jej o rok staršia spolužiačka skončila v nemocnici. Vraj čosi oslavovali s kamošmi a tie fľaše vodky jej jednoducho nesadli. Panebože, sťatá namol v pätnástich? „Ty kde žiješ, mami? Veď také decká už bežne pijú,“ schladila ma moja tínedžerka, keď som jej začala robiť výchovnú prednášku na tému, že v tomto veku je na alkoholové žúry predsa len priskoro. Bohužiaľ, má pravdu.

Aj štatistiky na Slovensku tvrdia, že dnes sa chodia opíjať už pätnásťroční tínedžeri. „Mladí sa stretávajú s tým cieľom, aby mohli piť a aby sa opili. Už vo vekovej skupine 15- až 16-ročných je nárazové pitie veľký problém,“ upozorňuje mrich Šteliar z ministerstva zdravotnícva.

Opica v šestnástich?

O.k., nehrajme sa teraz na svätcov, ktorí sa budú tváriť, že prvýkrát ochutnali alkohol až v deň svojej osemnástky. Neviem ako vy, ale ja som to určite skúsila skôr. Veď to poznáte, všetky tie školské výlety a lyžiarske zájazdy, na ktoré odvážnejší spolužiaci vždy prepašovali nejakú tú fľašu. Ibaže dnes sa s pitím začína oveľa skôr. Najnovšie čísla hovoria, že na Slovensku má prvé skúsenosti s alkoholom až 35 percent štvrtákov základných škôl. A počet jedenásťročných žiakov, ktorí skončili v nemocnici s otravou alkoholom, stúpol len minulý rok o tretinu.

Ozaj, poznáte najnovšiu párty zábavku dnešných násťročných? Čo najrýchlejšie ísť „do kolien“. Táto čudná móda, ktorej sa za veľkou mlákou hovorí binge drinking, sa z Ameriky rýchlo presunula do Veľkej Británie aj do Francúzska, a naši tínedžeri predsa nebudú horší ako tí zo západu, však? „Je to jednoduché. Dáš si niekoľko vodiek a potom to preložíš vínom, pivom alebo niečím tvrdším. Len sa predtým treba najesť,“ odporúča na sieti zaručený recept na bleskovú opicu šestnásťročná Laura.

Čo na tom, že potom leží polomŕtva na stole či pod stolom a zo žúrky si toho veľa nepamätá? A ak na druhý deň skončí iba s poriadnou opicou, to je ten lepší prípad. Keď vlani cez prázdniny šestnásťročná Košičanka Simona žúrovala s kamarátmi, pila ako o život a potom odvážne nasadla za volant tatkovho auta. V krvi jej namerali 2,25 promile a môže ďakovať anjelom strážnym, že ju pri tom chytili policajti, takže ani nenabúrala, ani nikoho nezrazila.

Ide o život

„Mladý ľudský organizmus znáša následky alkoholu oveľa horšie ako dospelý človek. Krv ho totiž vstrebáva oveľa rýchlejšie, takže rýchlejším tempom dokáže ohroziť mozog, srdce aj pečeň. A často sa to končí bezvedomím či dokonca upadnutím do  kómy, z ktorej sa tínedžer nemusí prebrať,“ upozorňuje na riziká rýchlej opice Viliam Dobiáš, ktorý ako anestéziológ a špecialista na záchranársku medicínu už pomáhal z kaše mnohým opitým pubertiakom.

Chlapcom aj dievčatám, pretože tie za svojimi kamarátmi nezaostávajú a snažia sa s nimi držať krok. „Keď posádka záchranárov vyráža k prípadom tínedžerov s otravou alkoholom, nemá čas skúmať, akým spôsobom sa opili, pretože v tých skupinkách sú obvykle namol všetci,“ vysvetľuje lekár. „Ale trend bleskovej opice je aj na Slovensku veľmi obľúbený.“ Skrýva sa ním frajerina. Aj nuda a chuť užiť si trošku adrenalínu, a tak vymýšľajú stále nové alkoholické zábavky.

Taký eyeballing, číže pitie na vlastné oči, „vynašli“ študenti na britských internátoch. To vezmete pohár s vodkou a vlejete si ho do očí. Prečo? Po prvé preto, aby rodičia necítili, že z vás tiahne ako zo suda, a najmä preto, že cez oči sa vraj alkohol dostane do tela skôr než cez krvný obeh. A stav „som na šrot“ príde rýchlejšie.

„To je absolútny nezmysel,“ tvrdí Viliam Dobiáš. „Alkohol určite neprenikne do tela rýchlejšie cez oko, no je veľmi pravdepodobné, že poškodí rohovku. A to sa môže skončiť infekciou, problémami so zrakom alebo úplným oslepnutím.“

Sľubujem, že nebudem piť, ale...

Keď je reč o nových „alkotrendoch“, tínedžerská obec miluje aj vodkové tampóny. Ideálne riešenie pre pubertiakov, ktorí rodičom sľúbili, že na žúrke nebudú piť. Oni vlastne nepijú, len hygienický tampón nechajú nasiaknuť vodkou, vopchajú ho, veď viete kam, a skvelá párty sa môže začať. „Lenže tampón absorbuje asi toľko tekutiny ako bežný poldecák a vstrebe sa do krvi rýchlejšie než cez žalúdok. A čo je ešte horšie, človek nedokáže odhadnúť, koľko toho vypil a kedy má dosť,“ upozorňuje lekár.

Tínedžerským hlavičkám však nedochádza, ako veľmi pri tom riskujú. Niekedy totiž stačí naozaj len pár pohárikov a dospievajúci organizmus, nezvyknutý na alkohol, môže skolabovať a upadnúť do bezvedomia za dvadsať minúť. A to stále nie je všetko. „Binge drinking ovplyvňuje spracovávanie glukózy v krvi a tým môže vyvolať diabetes 2. Typu. Alkohol navyše zvyšuje riziko agresívneho správania, sexuálne prenosných ochorení, znásilnení aj neželaných tehotenstiev. Tieto riziká si tínedžeri zvyčajne neuvedomujú, lebo si myslia, že ich nič nemôže ohroziť,“ uvažuje terapeutka Mária Balážová zo psychologicko-poradenského centra Avare v Stupave.

„Veľa mladých ľudí, ktorí sa vo veľkom opíjajú a neskončili s vážnymi následkami, malo v skutočnosti obrovské šťastie.“ Pätnásťročný Slavo z Liptova, ktorý sa pred pár mesiacmi zo svojej opice neprebral, toľko šťastia nemal. Pretože pri takýchto tínedžerských zábavkách vážne ide o život.