Ležala na snehu a chcela zomrieť. No dobre, možno nie hneď zomrieť, ale niekam sa vytratiť, sublimovať, skrátka, nebyť práve tu a práve teraz. Byť niekde inde a inokedy. Lebo tento deň a vôbec všetko, čo sa zatiaľ v jej živote dialo, stálo za hovno. Zavrela oči. Doliehala k nej svadobná hudobná produkcia a ju nenormálne tlačili tie úžasne fungujúce sťahujúce pančušky, ktoré zmenšia konfekčnú veľkosť až o dve čísla. Jej mama sa dnes tretíkrát vydala a Sofia si kúpila na túto príležitosť všetko, aby vyzerala fakt dobre. Cítila, ako jej cez hodvábnu staroružovú látku presakuje studený sneh. Ak je pravda, že priemerný človek zaspí za sedem minút, mohla by to v tejto kose skúsiť tak do desiatich. Smrť zamrznutím je vraj jedna z tých najpríjemnejších. Len musí zaspať. Podchladenie v týchto horách nebude žiadny problém. Keď bola menšia a nemohla zaspať, predstavovala si niečo pekné, čo ju upokojilo. Napríklad pečené kura s plnkou alebo čerešňovú bublaninu, alebo toho psíka, čo mali susedia. Lenže toto už jej mozog po tridsiatke vyhodnotil ako nepodstatnú predstavu. A v zálohe teraz nemala nič príjemné. Ešte ráno by tam mohol byť napríklad Peter. Ale ten sa práve teraz bozkával s nejakou Luciou. Že vraj sa dlho nevideli, tak sa Sofia nemá rozčuľovať. To jej poradil popri bozkávaní. Peter a Lucia. Aké dramatické. Nerozčuľovala sa. Prešlo ňou známe prázdno. A za zavretými očami mala teraz len čiernu. Prípadne číslicu na jej osobnej váhe. Jediná sexi vec na Sofii bola totiž jej hmotnosť. Vlastne len to číslo. 69 kilogramov.

- Budete tam ešte dlho ležať? – ozval sa mužský hlas. Neotvorila oči.

- To je moja súkromná vec, – povedala tak vecne, ako len vedela.

- No ale ja vás vidím, a tak je to už aj moja vec, – ozval sa flegmatický hlas muža a podľa zvuku usúdila, že práve vyfúkol dym.

Sofia len vzdychla. Hádam dofajčí a vráti sa dnu.

- Ženy z mesta robia v horách kadečo a vôbec si neuvedomujú, že tým hazardujú so životom. Minule jedna kráčala na Sliezsky dom na takých opätkoch, že dovidenia!

- Hazardujem zámerne, takže keby ste boli taký láskavý a nevšímali si ma.

- Človek sa v situácii zamrznutia správa neprirodzene pre šok z chladu. Z mozgu sa vyšle chybná informácia a vy si napríklad nedáte kabát. A túto noc hlásili tak mínus dvadsať.

Nedalo sa inak, musela otvoriť oči. Stál asi tri metre od nej, opretý len tak vo svetri o reklamný pútač vysokohorskej chaty a v kostnatej ruke držal cigaretu.

- Tak to by ste mali ísť rýchlo naspäť do tepla, aby vám neodmrzli uši. Mňa na rozdiel od vás chráni poctivá vrstva tuku, – povedala a jemným odvrátením tváre smerom od neho mu dala jasný signál, že táto debata sa pre ňu skončila. Vysvetlil jej, že ak sa má vrátiť do tepla, tak jedine do svojho autobusu. Bol to šofér a neznášal svadby.

Dovolil jej vyparkovať a prvýkrát v živote mala celý autobus len sama pre seba. Bolo v ňom teplo a útulne. Štefan mal deku aj karimatku a páčili sa mu jej chutnulinké vankúšiky.

Magická jar

Štefan bol úžasný! Zaľúbila sa. Prestala držať diéty a vážiť sa každé ráno nahá so stiahnutým bruchom. Peter si potrpel na štíhly pás. Štefan nie. Usmievala sa na seba do zrkadla a kúpila si drahú podprsenku a teplovzdušnú rúru.

- Konečne poriadna domáca kapustnica! – hovoril jej Štefan.

- V živote som nejedol takú chrumkavú fašírku! – vzdychal u nej v kuchyni.

- Takúto nadýchanú štrúdľu vedela robiť iba moja babička! – trúsil jej do postele štrúdľu a bozkával ju na šiju.

Schudla! Kúpila si o číslo menšie nohavice! Pleť sa jej výrazne vylepšila. Sex je zázrak! Mala ho pravidelne každý štvrtok a každú druhú sobotu. Vtedy jazdil Štefan s autobusom do hlavného mesta. Smiala sa zvonivým smiechom a najmenej dvaja kolegovia v práci ju pozvali na večeru. Vyžarovala feromóny a bola šťastná.

Čarovné leto

Štefan krásne pribral! Jeho prsty už neboli také kostnaté a ramená také ostré. Čoraz mäkšie do seba zapadali.

- Som šťastný a silný, aha! – hovoril a zdvíhal ju do náručia.

Už nemala oňho strach, že sa pritom zlomí v páse. Vykŕmila si ho a ona ešte pár kíl zhodila. Pozval ju na zmrzlinu, do kina aj na predĺžený víkend k nejakému rybníku v Čechách.

- Na viac nemám, srdiečko, šoféri autobusov nemôžu vyskakovať, ale musím ťa vidieť v plavkách! – šepkal jej do ucha.

– Som z teba hotový! Na šrot! Asi mi preskočí, keď s tebou nebudem každú noc. Potrebujem ťa cítiť! A vychutnávať si ťa spolu s tými tvojimi pochúťkami! Musím zmeniť prácu a budeme už stále spolu, dobre?

- Dobre dobre! – smiala sa a predstavovala si, ako sa ráno zobudí, po špičkách vyjde zo spálne, aby ho nezobudila, a pripraví im obom vajíčka na slanine.

Vášnivá jeseň

Štefan bol vášnivý poľovník. Jelenia zver má na jeseň ruju, a tak Sofia nielenže prvýkrát naživo počula ručať nadržaného jeleňa, ale Štefan jej dal obchytkať aj svoju guľovnicu. Raz s ním bola aj na posede, ale bolo jej zima, a tak sa dohodli, že už s ním do lesa nepôjde. Vysvetlil jej, že vysoká sa strieľa individuálne z posedu alebo posliedkou a pár dní sa neukázal. Potom z ničoho nič zazvonil pri dverách a vo výťahu bola srna. Zohnala brusnice a hneď po srnčom nadivoko sa milovali ako kone. Vášnivo. Hovorili o budúcnosti. Povedal jej, že budú potrebovať väčší mrazák na tú divú zver. Keď odchádzal, dlho sa bozkávali v otvorenom výťahu. Sľúbil jej, že pod stromček dostane Sofia od Štefana ten mrazák a ešte jedno prekvapenie. Žmurkol, odišiel naspäť do Žiliny a zabudol si u nej mobil. Zistila to, až keď jej zazvonil pod posteľou a ju skoro porazilo. Volalo nejaké Zlatíčko. Zdvihla to a Zlatíčko položilo.

Ďalšia prekliata zima

Štefan bol ženatý. Sofia ležala na snehu a chcela zomrieť. Možno keby sa jej to podarilo, aspoň by kvôli nej ešte raz prišiel. Ale to by už aj tak nezistila. Keby bola Katarína Veľká, Amélia Earhartová alebo aspoň Madonna, svet by jej ležal pri nohách. Ale ona nebola až taká silná žena. Silné mala len boky, pás a stehná. Už zas sa zmestila iba do tých najväčších nohavíc, čo mala v skrini. Najskôr si myslela, že sa prejedá a priberá z nešťastnej lásky, ale potom si urobila test. Zatvorila oči a počúvala koledy, čo sa šírili z chalupy. Keby nebola tehotná, chcela by tu v horách zaspať a podľahnúť hypotermii. Potichu a sladko, za spevu polnočných anjelov. Ale dnes si to nemohla nemohla dovoliť. Hoci keď zatvorila oči, nebola za nimi čierna tma. Videla svoju budúcu dcéru. Mala modré oči a dlhé blond vlasy. Bola krásna. A hrala na klavíri.

- Poďte si s nami zaspievať! – oslovil ju neznámy koledník, čo šiel okolo. Posadila sa a chcelo sa jej spievať. Otvorila ústa a povedala:

- Veľmi rada!

Ale nevydala ani hláska. Stratila hlas.

- To je normálne. Hlasivky sú hneď po srdci najcitlivejší orgán, – povedal jej ten koledník, keď ju ukladal ku kozubu, aby sa roztopila.

Pred kozubom nebola kožušina, takže na nej neležali nahí a nebolo to vôbec romantické. Kýchala a roztrhla si pritom na zadku nohavice. Ale dostala od neho všetky vitamíny, kalcium a horúci čaj. Bol to lekár a hneď na úvod Sofii oznámil, že je čerstvo rozvedený.

- A ja som čerstvo tehotná, – zašepkala celkom bez hlasu. Nevyzeral, že by ho to odradilo. Keď sa jej narodí dcéra, všeličo ju naučí. Napríklad aj to, že si stačí chvíľku poležať na snehu a určite sa dočká aj ona svojej magickej jari, čarovného leta aj vášnivej jesene.