Ctiteľky Edwarda smútia. Hoci upíri sú nesmrteľní, jeho osudy sa končia. Tak, ako sa pred časom neúprosne po siedmich knihách a ôsmich filmoch rozlúčil Harry Potter, nastal deň, keď prišiel aj súmrak Úsvitu, teda koniec najslávnejšej upírskej ságy všetkých čias. Na Slovensku je to tento týždeň, keď sa udeje netrpezlivo očakávaná premiéra poslednej časti.

Nechce sa pudrovať

Z konca sú smutní aj samotní herci,. „Je to zvláštne, že sa už k nakrúcaniu po poslednej premiére nevrátime. Stala sa z nás rodina,“ vyhlásila napríklad pred svetovou premiérou Ashley Greene. Na druhej strane, Robert Pattinson až taký sentimentálny nie je a tvrdí, že minimálne za jedným mu smutno určite nebude: „Je to množstvo bieleho púdru na tvári, ktorý zvýrazní každú vašu vrásku. Niekedy je to veľmi deprimujúce. Naozaj sa teším, že to už nikdy neuvidím,“ posťažoval si trochu narcisticky. Nuž, keď vás dva razy po sebe vyhlásia za najsexi muža roku, nie div, že si potrpíte na vzhľad.

Nevďačný Pattinson

Lenže on v rúhaní pokračoval a vyhlásil, že končí nielen s upírom, ale aj s tínedžerkami, pretože žiadne ďalšie fi lmy pre ne nakrúcať nebude. Pritom keď má byť niekto tínedžerským filmom vďačný, je to práve on. Pretože pred Edwardom sa mu príliš uplatniť nedarilo. Občas síce nakrúcal, napríklad televízny fi lm Prsteň Nibelungov, no jeho scény napokon vystrihli a dostali sa len na DVD. Dostal šancu aj v kráľovskom divadle v Londýne, ale krátko pred premiérou ho preobsadili. Smolu pretrhol až rolou v potterovke ako príťažlivý študent Cedrick, ktorého zabije Voldemort. No a vzápätí prišiel Edwardov, absolútny triumf. Vďaka Twilightu sa predsadil nielen ako herec a sexsymbol, no spoločne a Radcliffom sa vyšvihli aj na vrchol rebríčka najlepšie zarábajúcich mladých britských hercov. A ešte sa preslávil aj ako spevák a hudobný skladateľ, ktorého skladby sa objavili aj na soundtracku k Úsvitu. Dokonca tvrdí, že hudbu má ako zadné dvierka, keď sa ako herec okuká, prípadne zostane v upírskej škatuľke.

Ako sa to skončí?

Ak patríte k tým, čo za Twiligtom smútia, môže vás utešiť aspoň to, že rozlúčka s Bellou a Edwardom bude naozaj veľkolepá. Twilight Sága: Úsvit 2. časť je najdrahší diel celej ságy, s veľkorysým rozpočtom 75 miliónov amerických dolárov. Bohužiaľ však aj najkratší, potrvá ani nie dve hodiny. No napínavé to bude až do konca, a to aj pre tých, čo čítali knižku. Scenár filmu sa totiž od románu líši. Na zmene sa podieľala samotná autorka Stephenie Meyerová, pretože knižný záver vraj bol pre kino príliš statický. Tak spravila niekoľko dynamických úprav.

Zostávajú spolu

A ešte jedna dobrá správa. Vyzerá to tak, že Bella a Edward sa defi nitívne predsa len nerozídu. A nemáme na mysli len ich súkromie, kde, zdá sa, zvládli vzájomnú neveru. Podľa všetkého sa ocitnú ako párik aj na fi lmovom plátne. Slávna speváčka Patti Smithová si totiž želá, aby si za hrali vo filme nakrútenom podľa jej autobiografickej knihy Just Kids. Je o začiatku jej umeleckej kariéry, keď mala dvadsať a milovala fotografa Roberta Mapplethorpa, ktorý neskôr umrel na AIDS. Pattinson jej vraj dávnu lásku pripomína, obaja majú niečo zvláštne v očiach. No a na Kirsten sa jej páči, že nie je klasicky krásna, ale má obrovskú charizmu. Tiež ako ona.

Vedeli ste?

  • Niektoré zábery odohral Edward v parochni. Po nakrúcaní si totiž Pattinson myslel, že je definitívny koniec, a dal si ostrihať vlasy. Lenže režisér nebol s niektorými scénami spokojný a rozhodol sa ich pretočiť. 
  • Upírovka má aj jednu ľudskú obeť, keď jednu z fanúšičiek náhliacich sa do kina zrazilo auto. Premietanie sa preto začalo minútou ticha.
  • Počas nakrúcania nosila Mackenzie Foyová (Renesmee) so sebou „džbán prísahy“, do ktorého jej museli dať herci peniaze zakaždým, keď povedali nadávku. Vyzbieranú sumu venovali detskej nemocnici.