Pohladkáte miniovečky, povozíte sa na koňoch alebo si užijete narodeninovú oslavu.

Minifarma

Všetko je mini
V dedinke Lubina neďaleko Starej Turej vybudovali Katarína a Anton Ježíkovci farmu, kde žije viac ako sto zvierat, ktoré sú výnimočné najmä malým vzrastom. Ide hlavne o miniatúry klasických hospodárskych zvierat, ako sú ovce, kozy, kone, kravy, lamy, oslíky, prasiatka, kačky, husi a sliepky. Špecifikom farmy je nielen to, že žasnete, ako miniovečky oddychujú pod dohľadom malého, ale majestátneho barana, ale môžete vstúpiť priamo do ohrady ku krotkým zvieratám, pohladkať ich či nakŕmiť. Dá sa tu spraviť aj piknik a na ohnisku si opiecť špekáčiky. Pre deti je k dispozícii vyhliadková vežička, šliapací traktor alebo detský vozík. V apríli a v máji majú pre návštevníkov otvorené cez víkendy a sviatky od 11. do 18. hodiny. Viac info nájdete na rovnomennej internetovej stránke.

Villa Betula

Pri obrovskom detskom ihrisku
Jednu z najobľúbenejších zvieracích fariem na Liptove nájdete pri Liptovskej Sielnici. Jej súčasťou je konský ranč, takže deti tu okrem kozičiek, oviec, pávov a prasiatok uvidia aj kone, poníky, osly či dokonca lamu. Zvieratká žijú v ohradách s voľným výbehom. Návštevníci môžu niektoré pohladkať alebo nakŕmiť.
Hneď vedľa farmy je najväčšie exteriérové detské ihrisko Babyland s novootvorenou zábavnou halou a s desiatkami atrakcií pre deti aj pre dospelých. Novinkou je rozľahlý lezecký lanový park, živý katapult, ktorý zatiaľ nie je nikde inde na Slovensku, a fontánový svet. Tieto atrakcie pribudnú v lete 2015. Pri vstupe do areálu sa platí poplatok, v ktorom je zarátaná nielen návšteva farmy či konských stajní, ale aj voľný vstup na väčšinu z atrakcií v Babylande.

Jednu z najobľúbenejších zvieracích fariem na Liptove nájdete pri Liptovskej Sielnici.
Jednu z najobľúbenejších zvieracích fariem na Liptove nájdete pri Liptovskej Sielnici.
Zdroj: Archív

Podzámocký dvor

Ochutnajte kozí syr
Ľudia navštevujú rodinnú farmu manželov Hudákovcov v Podzámčoku, desať kilometrov od Zvolena, nielen kvôli jazdeniu na koňoch a domácim zvieratám, ale aj preto, aby si oddýchli, zrelaxovali a načerpali energiu. Farma sa totiž nachádza v malebnom prostredí pohoria Javorie, priamo pod zrúcaninou Dobronivského hradu. Kozy na farme nechovajú len pre potešenie návštevníkov. Z ich mlieka vyrábajú vynikajúci kozí syr, ktorý môžete ochutnať. V areáli farmy si posedíte aj pri ohni, deti sa zabavia na detskom ihrisku s hojdačkami, preliezačkami, so šmýkačkou a zrubovým domčekom. K dispozícii sú aj dva altánky, z ktorých jeden sa každoročne týždeň pred Vianocami mení na živý betlehem.
Vzhľadom na to, že Hudákovci realizujú aktivity na farme len po práci, vo svojom voľnom čase, je lepšie dohodnúť si návštevu vopred telefonicky.

Mimifarma

Vyskúšajte si prácu včelára
Malú rodinnú farmu nájdete v údolí medzi horami, v krásnej dedinke Opátka pri Košiciach. Nie je to klasická farma zameraná na chov zvierat, produkciu mäsa či mlieka. Zameriavajú sa hlavne na propagáciu vidieckeho spôsobu života v horskom prostredí, zvyky, tradície a na včelárstvo. Organizujú rôzne zábavné akcie, besedy, workshopy, tvorivé dielne s včelárskou a farmárskou tematikou.
„Môžete nás navštíviť doma v Opátke, hladkať, kŕmiť zvieratká, posedieť si pri občerstvení alebo pri opekačke v prírode, zájsť s nami do lesa na huby, lesné plody, liečivé bylinky, vyskúšať si prácu včelára či výrobu sviečok z včelieho vosku,“ hovorí Miroslava Venenyová. „Je však potrebné vopred sa ohlásiť, aby sme práve neboli mimo domu na akcii.“

Malú rodinnú farmu nájdete v údolí medzi horami, v krásnej dedinke Opátka pri Košiciach.
Malú rodinnú farmu nájdete v údolí medzi horami, v krásnej dedinke Opátka pri Košiciach.
Zdroj: Archív

Zoofarma Modrová

Presuňte sa na Nový Zéland
V dedinke Modrová neďaleko Piešťan nájdete nielen živé kengury, pštrosy a  dlhovlnné ovce, ale aj zaujímavú maorskú osadu ukrytú v lese, príbytky pôvodných obyvateľov Nového Zélandu, v ktorých žili pred štyristo rokmi. Rodinný piknik sa tu dá urobiť v altánku, na terase či pri ohnisku.

Špecifikom malej útulnej farmy neďaleko Pezinka sú nielen letné tábory pre deti, ale aj ponuka na narodeninovú oslavu s koníkmi.
Špecifikom malej útulnej farmy neďaleko Pezinka sú nielen letné tábory pre deti, ale aj ponuka na narodeninovú oslavu s koníkmi.
Zdroj: Archív

Foto: Archív

Rodinná farma Vištuk

Detská oslava s koníkmi
Špecifikom malej útulnej farmy neďaleko Pezinka sú nielen letné tábory pre deti, ale aj ponuka na narodeninovú oslavu s koníkmi. Oslávenec môže mať tortu v tvare koníka, pre deti je pripravené vozenie na koňoch, súťaže, hry, ukážky sokoliarstva, opekačka. A darček si môže vybrať vo farmárskom obchodíku. Okrem toho im majitelia ukážu, ako to na gazdovstve fungovalo u ich babky a dedka a naučia sa, ako komunikovať so zvieratami a spoznávať život koní. Tento rok chystajú 8. mája deň otvorených dverí. Bude sa voziť na koníkoch aj si pochutnávať na domácom guláši.