Na severovýchode Slovenska, pri poľskej a ukrajinskej hranici, leží Národný park Poloniny.
Ide o územie bohaté nielen na prírodné a kultúrne dedičstvo, ale aj na divočinu.
Pre Zuzanu Burdovú z Nadácie Aevis je to raj, o ktorý sa treba starať a rozvíjať ho. Ako Šarmu prezradila, pracuje na propagácii tohto prírodného klenotu.
Nadácia stimuluje turizmus v Poloninách, je majiteľom infocentra pre turistov v Snine a prostredníctvom značky Poloniny - neskutočne skutočné sa snaží prepájať miestnych aktérov.
Burdová opisuje, aké prospešné aktivity sa realizujú priamo v teréne. Spomína, že v niektorých častiach národného parku sa už teraz prirodzene realizuje takzvaný "rewilding" - návrat divočiny, kedy sa príroda po zásahu človeka prirodzene vracia do svojej prirodzenej podoby.
Výskyt zubra
Poloniny sú jediným územím na Slovensku s výskytom zubra hrivnatého vo voľnej prírode. Vypustené tu boli v roku 2004 a populácia zubra sa dnes úspešne rozrástla na 48 jedincov.
V Európe sa rewilding úspešne realizuje prostredníctvom veľkých bylinožravcov alebo kopytníkov, ako dodáva Burdová z Nadácie Aevis, pozitívnym príkladom je napríklad vypustenie divokých koní v Českej republike v území bývalého vojenského obvodu Milovice.
"Dnešní Európania majú pocit, že divoká príroda existuje výlučne mimo Európu a nikdy nebola jej súčasťou. Úplne sme zabudli, že aj u nás žili početné stáda zubrov a divých koní doprevádzané svojimi predátormi," podotkla pre Šarm Burdová.