Radí Matúš Horváth, školiteľ v oblasti manažmentu času, Bratislava

Aj vy rada používate výhovorku – nestíham? Väčšina ľudí ňou vyjadruje svoju bezradnosť. Žijú prirýchlo a nemajú svoj čas vo svojich rukách. Je to aj váš prípad? Neurčujete si sama, ako prežijete týždeň, ale vpadli ste do kolotoča, v ktorom len prežívate zo dňa na deň. Ráno vstanete, idete do roboty, z práce prídete unavená, pozriete si telku, na nič iné nemáte čas. Cez týždeň čakáte na víkend, ktorý vám však vždy ubehne príliš rýchlo. Prispieva k tomu aj všeobecný trend vysokého pracovného nasadenia.

Ide vám o zdravie

Najvážnejším dôsledkom toho, že nemáte čas vo svojich rukách, je, že si neviete nájsť priestor na dôležité veci ako pestovanie vzťahov, kvalitné jedlo, pravidelné cvičenie a ostatné nevyhnutnosti, ktoré upevňujú zdravie a skvalitňujú život. Ich dlhodobý nedostatok sa potom prejavje na duševnom aj telesnom zdraví. „Ľudia sa napríklad často čudujú, prečo majú s rodinou zlé vzťahy, prečo sú chorí, ale neuvedomujú si, že je to preto, že tomu nevenovali čas. To, že nemáte čas napríklad na cvičenie, znamená iba toľko, že si naň nechcete nájsť čas. Prioritu dávate niečomu inému. Ide o to – čomu. Z dlhodobého hľadiska má dvadsať minút cvičenia denne veľký význam, podobne aj zmena stravy alebo nosenie kvalitného jedla z domu do práce. Pozitívne sa to odrazí na vašom zdraví, je to investícia do seba, ktorá sa vám mnohonásobne vráti,“ upozorňuje odborník na súvislosti.

Ak počas týždňa v prvom rade doprajete čas sama sebe, budete pozorná k svojim potrebám a preberiete zodpovednosť za svoj život, posilní sa vaše zdravie a pocítite tiež spokojnosť z plnohodnotne prežitého času. To všetko vám umožní nabrať vnútornú silu a napríklad aj ľahšie prečkať náročné životné situácie. Ako to teda robiť inak?

„Ak chcete mať viac času na veci, na ktorých vám záleží, je dôležité lepšie si zorganizovať čas, ktorý máte. Máme ho nadelený všetci rovnako a je len na nás, ako ho využijeme,“ pripomína odborník.

Plánujte, budete šťastnejšia

Zmeníte to tak, že si začnete svoj čas plánovať. Zaberie vám to najviac pol hodiny za týždeň, ale táto časová investícia za to naozaj stojí. Na každý deň si do diára poznačte úlohy, ktoré chcete splniť, napríklad ísť po dieťa do škôlky, ísť do práce či na nákup. Každej z týchto položiek priraďte dostatok času. Hneď po nich si zapíšte to, čo by ste chceli robiť, napríklad stretnúť sa s kamarátkami, ísť na prechádzku, relaxovať pri knihe. Vychádzajte pritom zo svojich aktuálnych potrieb.

Ukradnite si chvíľku sama pre seba: Ako na to, vám poradí manžér času

Ak ste nevyspatá, unavená, najbližší týždeň venujte prioritne odpočinku a naberaniu síl. Čo vám dodáva energiu? Návšteva koncertu, chvíľa osamote alebo pobyt v prírode? Riaďte sa svojimi potrebami. „Plánovanie oddychu by malo patriť k vašim prioritám a mali by ste si naň vyčleniť čas pravidelne. Pravidelná obnova síl je veľmi dôležitá, jej podceňovanie prináša nielen únavu, ale aj zvýšenú chorobnosť, nervozitu, výbuchy zlosti a napätie v medziľudských vzťahoch,“ odporúča Matúš Horváth.

Plánovanie neznamená, že váš život stráca spontánnosť a iskru. „Naopak, vylúčite nepodstatné veci, získate nadhľad nad životom a vznikne priestor na vymyslenie niečo kreatívneho, napríklad netradičného výletu alebo zábavnej súťaže pre rodinu. Keď potom vidíte takto prežitý týždeň, máte pocit naplnenia a spokojnosti. Nebudete mať už pocit, že vaše dni sa podobajú ako vajce vajcu, sú nudné, nič nestíhate, len sa potácate od víkendu k víkendu. To je úplne iný pocit,“ odkazuje školiteľ.

Čomu dať prednosť?

Keď naplníte svoje základné potreby a doplníte si zásobu životnej energie, môžete sa ďalej zamýšľať nad tým, kam sa stráca váš čas a do čoho ho chcete investovať tak, aby ste boli spokojná. Svoj čas bežne delíte medzi prácu, deti, manžela, svojich priateľov, príbuzných. „Dajte im počas týždňa priestor vo vašom diári aj vo vašom živote tak, aby ste boli spokojná,“ radí Matúš Horváth. Riaďte sa pritom tým, čo je pre vás dôležitejšie. Ak tvrdíte, že rodina je na prvom mieste, urobte všetko pre to, aby to vaši blízki pocítili. Trávte s nimi čas vyplnený spoločnými zážitkami, nielen bežnými povinnosťami, ako je upratovanie či písanie domácich úloh.

Foto: Profimedia.sk

Takto sa to podarí!

Pýtate sa, kde vziať voľný čas, keď ste nútená byť neustále v práci? Náš odborník radí: „Ak vás práca baví, je to v poriadku, ak popritom nezabúdate na dostatočný odpočinok. No väčšina ľudí nemá svoju prácu rada, v tom vidím zásadnejší problém.“

Možno vás trápi, že máte množstvo plánov, ale málo času. „Pomôže vám, ak ráno vstanete o polhodinku skôr. Tak získate čas napríklad na cvičenie alebo hoci na čítanie. Ale aby ste aj napriek tomu vstali odpočinutá, treba ísť skôr spať. To však znamená, že nebudete večer vysedávať pred televízorom alebo pred počítačom,“ pomenúva problém odborník.

Byť pomalý je in

V západných krajinách sa ľudia čoraz viac prikláňajú k spomaľovaniu životného tempa. Obyvatelia mnohých miest sa angažujú za tvorbu parkov či relaxačných zón, kde sa cítia dobre a môžu si v pokoji oddýchnuť. Tento trend pomenovali citta slow, pomalé mestá. Podobná je aj filozofia hnutia slow food, pomalé jedlo, ktorá je návratom ku kultúre stolovania bez náhlenia, vychutnávania si pôžitku z jedla v  príjemnom prostredí a aj o radosti zo spoločnosti, ktorá sa zišla pri stole. Potvrdeným výsledkom tejto filozofie pomalosti je objavenie nových životných inšpirácií, nárast spokojnosti so sebou a svojím životom, pôžitok zo života, pocit šťastia a vitality.