Tvorba pre deti často hreší na to, že sa detský divák podceňuje a podsúva sa mu páčivý lacný gýč. Hodinárov učeň to však nerobí, práve naopak. Účinkuje v ňom herecká elita, má kvalitný scenár aj réžiu, nádherné kostýmy, hudbu, nakrúcalo sa v zaujímavých lokalitách. Aj preto nakoniec rolu prijal aj Viktor Preiss, hoci ho museli presviedčať dva roky.

Top obsadenie

Autorkou rozprávky je česká scenáristka a režisérka Jitka Rudolfová, ktorá však urobila česko-slovenský film. Za českú stranu vyberala protagonistov medzi najzaujímavejšími českými hercami. Netradične v úlohe zákernej Špindíry, po slovensky Zlotice, sa predstavuje krehká blondína Jana Plodková, ale zamaskovaná na nepoznanie. Vidno, ako si držiteľka Českého leva negatívnu rolu užíva a poňala ju ako svojráznu klauniádu. Rovnako skvelí sú jej filmoví bratia, Václav Neužil a Jaroslav Plesl, tiež top umelci svojej generácie.

Naopak, mladí zaľúbenci, ktorí sa musia potýkať s nepriaznivou sudbou, sú málo známi. Urbana hrá charizmatický Čech Michal Balcar, Lauru ešte len študentka VŠMU, pre ktorú je to vôbec prvá filmová rola. Mala sa však od koho učiť, keďže jej filmovými rodičmi sú už spomínaný Preiss a charizmatická slovensko-maďarská herečka Éva Bandor.

Škoda...

Škoda len, že pre jazykový zákon sa museli herci pre každú krajinu predabovať. Jednak, známi českí herci znejú po slovensky absurdne, no najmä takáto rozprávka či už celá v češtine, keďže ju robila česká režisérka, alebo po česky aj po slovensky by mohla fungovať ako nenásilná učebnica jazykov, ktoré si kedysi boli veľmi blízke, no práve pre nezmyselné obmedzenia im už mladšie generácie z oboch krajín prestávajú rozumieť.