Jednou z najkrajších tatranských túr, kam sa dostanete aj s deťmi, je výlet ku Chate pri Zelenom plese, z minulosti známej aj ako Brnčalova. Cesta od parkoviska Biela voda sem trvá skoro tri hodiny. Väčšinu času idete lesom, ktorý spestrujú Šalviový prameň, odpočívadlá  a senníky. Až v druhej polovici pochodu sa ukážu masívne steny Malého Kežmarského štítu a impozantná Jastrabia veža. Okolo smaragdovo priezračného Zeleného plesa aj chaty sú lavičky, na ktorých si môžete posedieť, vo vnútri však isto neodoláte niektorej  zo špecialít.

Obdiv nezožala

Zelené pleso leží vo výške takmer tisícšesťsto metrov nad morom vo východnej časti Vysokých Tatier. Odnepamäti k nemu kráčali hľadači pokladov a popri nich zbojníci a pašeráci, ktorí mierili do susedného Poľska cez Kopské sedlo. Kým oni sa báli kadejakých pekelníkov, nemanželská dcéra poľského kráľa Žigmunda a jeho najmilšej dvornej dámy Kataríny z Moravy, Beáta Laska strach z hôr nemala. Stala sa prvou ženou v histórii, ktorá išla na túru do Vysokých Tatier. Nezožala ale žiadny obdiv, naopak, kruto na to doplatila.

Na snímke turisti na Popradskom plese vo Vysokých Tatrách 25. júna 2020. FOTO TASR - Roman Hanc
Na snímke turisti na Popradskom plese vo Vysokých Tatrách 25. júna 2020. FOTO TASR - Roman Hanc
Zdroj: Roman Hanc

Zamurovaná vo veži

Jej odvahu považovali v polovici šestnásteho storočia za nemravnosť a manžel ju za to dal zamurovať do veže s dvomi okienkami. Jedným hľadela na Tatry, druhým jej podávali jedlo. Tu ostala šesť, podľa iných zdrojov, až jedenásť rokov. Beátu Lasky, ktorá medzitým takmer zošalela, vyslobodil z väzenia až nový majiteľ hradu, Ján Rueber. Jej manžel, hoci právoplatne stále ženatý, sa kvôli majetku oženil s ďalšou ženou, Francúzkou...

Vy sa vo Vysokých Tatrách môžete vybrať nielen po jej stopách.