Tak ako za socializmu všetci sledovali Dietlovu Nemocnicu na okraji mesta či Ženu za pultom, je dnes zárukou diváckeho záujmu scenárista Petr Kolečko. Jeho veci ľudia milujú a on žne jeden úspech za druhým. Je napríklad držiteľom Českého leva za scenár k filmu Masaryk. Vážna dráma o doposiaľ neobjasnenej smrti Jana Masaryka však nie je pre jeho tvorbu typická. Pre neho sú typické filmy, kde si ľudia držia bruchá, aby im nepukli od smiechu. A jeho drsný humor, ktorý sa nezataví pred ničím, im zase občas vyrazí dych. Pretože Kolečkovi, ako sa vraví, nie je nič sväté. Robí si žarty zo všetkých tabu a borí predsudky a odkrýva pokrytectvo.

Petr Kolečko s priateľkou, českou modelkou Anetou Vignerovou a s Jakubom Prachařom, ktorý si zahral jednu z postáv novej komédie.
Petr Kolečko s priateľkou, českou modelkou Anetou Vignerovou a s Jakubom Prachařom, ktorý si zahral jednu z postáv novej komédie.
Zdroj: Profimedia

Dycky Most!

Tento pozdrav krčmových štamgastov zo seriálu MOST! v Česku zľudovel. Nekonvenčne spracovaná problematika rómskej otázky zapôsobila ako bomba a seriálu česká tlač venovala špeciálne prílohy. Nie je to však zďaleka prvé Kolečkovo dielo, ktoré má zástupy nadšencov. Rovnako kultové sú aj seriály Okresní přebor o dedinských futbalových fanatikov, Štvrtá hviezda o zapľuvanom hoteli, kde excelujú hviezdy Dejvického divadla, alebo Lajna, paródia o hokejistoch.

Herečky v bikinách

Veľký úspech mali aj filmy podľa jeho scenára ako Zakázané uvoľnenie, Bajkeri a hlavne Padesátka o mladíkovi, ktorého rajcujú päťdesiatničky. Práve tú režíroval ako debut herec Vojta Kotek a možno jeho úspech Kolečka navnadil, aby sa o réžiu pokúsil aj on. Napísal si pre seba komédiu Cez prsty. Zvolil si príjemnú tému. Hlavné hrdinky sú dve hráčky plážového volejbalu, takže častým kostýmom dvoch krásnych herečiek Petry Hřebíčkovej a Denisy Nesvačilovej boli bikiny. Témou však nie je len šport, ale aj ich súkromie. Hlavne biologické hodiny, ktoré jednej z hráčok, bohužiaľ, začali tikať práve vtedy, keď sa im podarilo kvalifikovať na majstrovstvá Európy.  

Jiří Lagmajer sa predviedol ako skvelý komik aj milovník.
Jiří Lagmajer sa predviedol ako skvelý komik aj milovník.
Zdroj: Bontonfilm

 

Pánska prvá liga

Pre Kolečkove diela je typické, že v nich účinkujú prvotriedni herci. Aj teraz roly prijali Jiří Langmajer, Vojtěch Dyk, Marek Taclík, Jakub Prachař či Igor Chmela. Príležitosť však dostali aj Slováci, Marián Miezga, Kristína Greppelová, Radka Pavlovčinová, Ján Jackuliak a Milan Mikulčík. Zostáva len dodať, že komédia Cez prsty práve prichádza do slovenských kín, takže je šanca posúdiť, či je Kolečko rovnako skvelý režisér ako scenárista.