Najnovšou atrakciou na Liptove je Kráľovstvo Hrabovo pri Ružomberku. Až štyristo ton špeciálneho piesku z Maďarska sa pod šikovnými rukami umelcov premenilo na rozprávkové postavy. Sú tu Piráti z Karibiku, Simpsonovci či Harry Potter. Areál dopĺňa veľká piesková pláž v havajskom štýle.

Hlavnou atrakciou Kráľovstva Hrabovo je výstavný stan s rozlohou 600m2, ktorý v sebe ukrýva viac ako 400 000 kg piesku. Môžete sa ocitnúť priamo pri mori, ľahnúť si na lehátka pod živými palmami, občerstviť sa v  originálnom letnom bare na pláži.

Liptov má čo ponúknuť v každom ročnom období.
Zdroj: JÁN DZÚR

Tiež užiť si jedinečnú, najväčšiu a najvyššiu pieskovú výstavu na Slovensku, na ktorej pracovalo 12 rezbárov zo Slovenska a Česka pod vedením Adama Bakoša. Čaká vás tu desiatky ručne vyrezávaných pieskových sôch v téme známych slovenských a zahraničných postavičiek a hrdinov.

Prišli k nám pastieri

Liptov sa v predstavách Slovákov spája so salašníctvom. Ide o systém chovu oviec charakteristický pre oblasť Karpát. Prenikol sem z Balkánskeho polostrova.

V slovenských Karpatoch bol tento, pôvodom kultúrne cudzí spôsob chovu oviec prispôsobený miestnym prírodným a súvekým hospodársko-sociálnym podmienkam. Jeho nositeľmi boli pastieri, ktorí osídľovali horské oblasti slovenských Karpát v období valaskej kolonizácie.

Liptov má čo ponúknuť v každom ročnom období.
Zdroj: JÁN DZÚR

Karpatské salašníctvo sa viacerými črtami líšilo od nížinného chovu oviec, ktorý bol dovtedy rozšírený vo všetkých oblastiach Slovenska. Ak si chcete vychutnať pohľad na pasúce sa ovce a k tomu kúpiť syr či žinčicu od miestneho baču, vyberte sa do Bobroveckej doliny na Liptove.