Vrcholom výčinov pánskej rozlúčky bolo, keď boxerovi Mikovi Tysonovi ukradli živého tigra. Až na toto si družičky v Babách na ťahu síce netrúfnu, ale inak toho za jednu noc stihnú tiež dosť. Vrátane zničenia nevestiných šiat, sexu a ani v pití za pánmi nezaostávajú. O „crazy“ situácie nie je núdza, pri tom všetkom je však komédia prekvapujúco reálna.

Sexi staré dievky

Vychádza totiž z reality, ktorú dnes riešia mnohé emancipované ženy. Sú krásne, sebestačné, úspešné, ibaže aj po tridsiatke sú bez vážneho vzťahu a často to nie je dobrovoľné. Jednoducho, potenciálnych ženíchov akosi niet. Rovnako sú na tom aj filmové hrdinky, tri moderné Američanky. Sebavedomá Regan, ironická Gena a priamočiara Katie kedysi spolu chodili na strednú školu a mali kopu snov, ktoré sa im však nie všetky podarilo zrealizovať. Preto ich teraz zaskočí, keď ich zrazu pozve na svadbu obézna spolužiačka. Becky, ktorej sa kedysi posmievali pre jej nadváhu, si nielenže našla manžela ako prvá, no ešte je aj pekný a bohatý. To už e dôvod na menšiu depresiu, ktorú sa nevydaté tridsiatničky rozhodnú zahnať poriadnym žúrom. Lenže rozlúčka so slobodou sa im akosi vymkne z rúk.

V komédii si zahrala
aj hviezda
prvej veľkosti
Kirsten Dunstová.
V komédii si zahrala aj hviezda prvej veľkosti Kirsten Dunstová.
Zdroj: Magicbox

V komédii si zahrala aj hviezda prvej veľkosti Kirsten Dunstová.

Foto: Magicbox

Ďalšia tučná svadba

Pripomeňme si ešte jeden film, Moju tučnú grécku svadbu Nie Vardalosovej, ktorá patrí ku komerčne najúspešnejších nezávislých filmom v dejinách. Baby na ťahu ju totiž v niečom pripomínajú. Takisto ich napísala žena, ktorá filmom debutuje a koniec koncov, jedna z hlavných hrdiniek, nevesta Becky, nie je prvoplánová krásavica ako Toula v Svadbe. Scenáristka a režisérka Leslye Headlandová navyše rovnako ako Nia ostrohy získala už v divadle, pretože komédia vznikla podľa jej divadelnej hry, ktorá sa teší významným oceneniam.

Sedem hriechov

Baby na ťahu boli jedno z predstavení veľkého divadelného cyklu inšpirovaného siedmimi smrteľnými hriechmi, z ktorých už Leslye spracovala šesť. Divácke prijatie však Leslye trochu zaskočilo. Keď totiž písala divadelný scenár o problémoch dnešných mladých Američaniek, myslela si, že pôjde o vážne predstavenie. Preto bola prekvapená, keď publikum zrazu reagovalo spontánnym smiechom, pretože mnohé vyznelo ako absurdný humor. Práve to jej vnuklo myšlienku rozpracovať komediálne rysy textu, ktoré vyústili do bláznivého filmu.

Becky vyrazila
štíhlym, no stále
nezadaným kamarátkam
dych – ide
sa vydávať!
Becky vyrazila štíhlym, no stále nezadaným kamarátkam dych – ide sa vydávať!
Zdroj: Magicbox

Becky vyrazila štíhlym, no stále nezadaným kamarátkam dych – ide sa vydávať!

Foto: Magicbox

Biznis s láskou

V Babách si autorka vzala na paškál obžerstvo. Paradoxne však nemala na mysli bucľatú nevestu, ale jej štíhle kamarátky, ktoré sa na nevestinej rozlúčke so slobodou bezuzdne oddávajú alkoholu, drogám a sexu. Takisto je to kritika obžerskej svadobnej mašinérie, keď sa z manželského sľubu stal výnosný biznis pre stovky ľudí, ktorí od svadobčanov ryžujú tisíce dolárov.

Pocta velikánom

Hoci na prvý pohľad by sa zdalo, že v tomto filme ide len o nenáročnú zábavu, Baby majú prekvapujúco intelektuálne pozadie. Autorka sa voľne inšpirovala filmami svojich obľúbených režisérov, konkrétne prototypmi žien z filmov Almódovara a Tarantina. Rámec príbehu – spanilá nočná jazda New Yorkom má zas korene v skoro tridsať rokov starej čiernej komédii Martina Scorseseho Po úradných hodinách, kde hrdina zažíva počas jednej zvláštnej noci sled bizarných stretnutí.

Na tejto svadbe
to baby poriadne
roztočili
Na tejto svadbe to baby poriadne roztočili
Zdroj: Magicbox

Na tejto svadbe to baby poriadne roztočili

Foto: Magicbox

Po Melanchólii orgie

Režisérke sa podarilo získať aj kvalitné herecké obsadenie na čele s Kirsten Dunstovou, ktorej kariéru odštartovalo Interview s upírom po boku Brada Pitta a Toma Cruisa. No hoci sme ju naposledy videli v Spidermanovi, objavuje sa aj v takých umelecky ambicióznych projektov, ako bola Melancholia Larsa von Triera, za ktorý si z Cannes odniesla cenu ako najlepšia herečka. Na Baby vraj kývla preto, že sa do scenára a samoľúbej Regan okamžite zamilovala. Tak príďte posúdiť, či má vkus a či mala aj pri výbere tejto roly šťastnú ruku.