Herečky Slovenského národného divadla, osvedčené stálice, si môžu dať na celú nadchádzajúcu sezónu pohov. Podľa nového dramaturgického plánu sa v nových hrách neobjaví Zdena Studenková, Kamila Magálová ani Zuzana Kocúriková. Najväčšie hviezdy SND! Kompetentní sa totiž rozhodli dať prednosť mladej generácii.

Sklamanie po štyridsaťjeden rokoch

Zuzana Kocúriková je na našej prvej scéne priam veteránka. Sympatická tmavovláska svoje sklamanie z novej sezóny neskrýva. „Predovšetkým som neskutočne sklamaná. V divadle som už štyridsaťjeden rokov a ešte nikdy sa v dramaturgii nestalo, že by jedna generácia bola v celej sezóne vynechaná. Hier je predsa habadej aj pre našu vekovú kategóriu. Nechápem, prečo sa to stalo. Rozumiem, že mladí dramaturgovia majú predstavu repertoáru pre mladých ľudí, ale sme tu aj my, silná generácia v našom veku. Myslím si, že aj diváci budú dosť sklamaní, keď sa budú celú sezónu opakovať stále tie isté mladšie tváre. Nebojím sa povedať, že máme veľa svojich divákov, ktorí chodia na nás do divadla,“ hovorí pre Šarm Kocúriková. Celkom bez práce, našťastie, nezostala. Diváci ju uvidia v hrách zo starého repertoáru, ako aj v seriáli Horúca krv na Markíze. „Ale to je niečo iné, televízia sa s divadlom spájať nedá,“ reaguje. V súvislosti s touto témou sme chceli dať priestor aj Emílii Vášáryovej. Tá sa však celkom odmietla vyjadriť. Asi preto, že sa jej problém netýka – v nových hrách ju obsadili...

Magálová dúfa, že len sezónu

Z faktu, že si v divadelných novinkách nezahrá, si však rozhodne nerobí ťažkú hlavu Kamila Magálová. „Z tých titulov, ktoré sa idú robiť, nie som ani v jednom. Takže mám úplne voľnú sezónu. Ale priznám sa, že nie som vôbec nahnevaná, nie je tam totiž ani jeden titul, za ktorým by mi pišťalo srdce. Okrem toho som uplynulý rok a pol nakrúcala, veľa som hrala a celkovo som mala toho tak veľa, že sa celkom teším na to, že si jednu sezónu odpočiniem. No dúfam, že to bude len jedna,“ zhodnotila vyťažená herečka, ktorá dostala ponuky aj z iných divadiel. „Rozmýšľam, či ich prijmem. Som fakt vyčerpaná a dobre by mi padol odpočinok. Ale nebojte sa, dlho odpočívať určite nebudem. Pevne dúfam, že ma opäť oslovia. Mám však čo robiť aj bez divadla, som spokojná.“ Dôvod, pre ktorý s ňou v novej sezóne v SND nepočítajú, ju ani nezaujíma. „Nebudem sa snažiť po tom pátrať. Skrátka som sa nehodila do dramaturgického plánu buď dramaturgov, alebo šéfov. Po celú svoju hereckú kariéru som to nesledovala a nebudem to sledovať ani teraz,“ dodáva.

Kamila a Zdena si spoločne zahrali
v predstavení Fetišistky.
Kamila a Zdena si spoločne zahrali v predstavení Fetišistky.
Zdroj: Michal Smrčok

Kamila a Zdena si spoločne zahrali  v predstavení Fetišistky.

Foto: Michal Smrčok

Studenková sa realizuje na obrazovke

Výpadok celej staršej generácie zrejme najmenej postihne jednu z najväčších hviezd SND Zdenu Studenkovú, ktorá mala minulý rok tri premiéry po sebe. Hoci je aj pre ňu, tak ako pre jej kolegyne, divadlo srdcová záležitosť, herečka má plné ruky práce v seriáloch, ktoré napríklad Kamila Magálová zatiaľ odmieta. Zo situácie v divadle je rozčarovaná, no nudiť sa určite nebude. „Rozhodla som sa, že pôjdem na intenzívny kurz angličtiny a doliečim si koleno po operácii,“ hovorí rozhodne.

V Česku by sa to nestalo

Už sme si akosi zvykli, že na Slovensku je možné všetko a nikto sa s vysvetlením neobťažuje. Pokúšali sme sa spojiť so zodpovedným šéfdramaturgom v SND, ale za dva pracovné dni nám ani len neboli schopní oznámiť, či je k dispozícii, alebo nie. Preto sme pátrali aj u susedov v Českom národnom divadle, kde sme sa stretli s ochotou a promptnou reakciou. Naša hypotéza o tom, že tam by staršiu generáciu obľúbených hercov nikdy neodstavili, sa potvrdila. „Náš dramaturgický plán je v tomto ohľade dosť vyvážený. Veková skladba hercov v inscenáciách zodpovedá vekovej skladbe v celom divadle. Staršiu generáciu by sme nevynechali, veď hlavne ona nám priťahuje najviac divákov. Nedokážem si predstaviť taký dramaturgický plán činohry národného divadla, ktorý by programovo toto urobil,“ krúti hlavou hovorca divadla Ondřej Palouš. Jedným z najobľúbenejších hercov je Miroslav Donutil, ktorý divadlo naplní spoľahlivo, nech už sa objaví v hocičom.