Mesto na Seine je každý deň plné turistov, ale aspoň polovica z nich sa s príchodom večera akoby mávnutím čarovného prútika z jeho ulíc vytratí. Paríž sa nadýchne a to je ten pravý čas, kedy vyraziť na potulky romantickou metropolou. Ktoré miesto si vybrať na začiatok vlastných potuliek? Na tom predsa nezáleží, pretože kdekoľvek človek začne, atmosféra ho bude unášať, zabudne na mapu a bude sa riadiť len pocitmi a chuťou objavovať.

Už ste boli v Paríži? Mesto plné romantiky je najkrajšie v noci

Vysvietený Moulin Rouge

Uži okamih

Tri biele vežičky Baziliky Sacré Coeur sa vypínajú na vŕšku nad mestom a čakajú na západ slnka, aby sa predviedli v nočnom osvetlení. Ak tento pohľad vidíte po prvý raz v živote, neviete sa vynadívať na architektonickú krásu pripomínajúcu svojím spôsobom ďaleký Orient. Na schodoch alebo na tráve posedávajú skupinky ľudí a užívajú si okamih. Niektorí pri knihe, iní pri knižnom sprievodcovi a ďalší len v blízkosti priateľov či rodiny. V malom podniku na rohu rozvoniavajú sladučké palacinky crêpes. Naplnia vám ich nutelou, džemom alebo jablkovým pyré a ich chuť si získa každého milovníka sladkostí.

Sacré Coeur tu stojí len od roku 1875, no patrí k najznámejším dominantám celého Paríža. Vstup do nej strážia dve sochy velikánov francúzskej histórie – kráľa Ľudovíta IX. a Jany z Arku. Ľudia vyšliapu až k bazilike, usadia sa a čakajú, kým sa Paríž začne rozsvecovať. Jedna z prezývok Paríža je „mesto svetla“, a hoci vznikla na oslavu francúzskeho osvietenstva, zdá sa, že aj dnes je stále aktuálna. Zapadajúce slnko ešte posledný raz pohladí mesto a svetlá dostávajú zelenú. Pomaličky, jedno po druhom sa rozsvietia, až sa Paríž premení na zhluk farebných svetiel. To je ten pravý signál, aby ste sa vybrali do jeho ulíc. Vysvietená umelecká štvrť Montmartre je s príchodom večera pokojná a láka na prechádzku po krivolakých uličkách.

Louvre. Nechce sa veriť, že pyramída stojí v strede námestia len od roku 1989.

Pod svietiacim mlynom

Hlavné ulice sa zbiehajú k známemu Moulin Rouge. Malé kaviarne, ale aj väčšie podniky s jedlom, sa začali zapĺňať. Na stoloch pristávajú poháre vína na vysokých stopkách, dary mora, šampanské alebo jednoduchšie jedlá. Francúzi si vedia užívať života a snažia sa to naučiť aj návštevníkov. Mušle v kotlíku podfarbené cesnakom a bielym vínom sa hodia viac k prímorskej atmosfére Azúrového pobrežia, ale rovnako dobre chutia aj tu v srdci Paríža. V predajniach kebabu posedávajú prisťahovalci spolu s turistami a vonku po ulici oslovujú okoloidúcich černosi predávajúci náramky priateľstva.

Ak sa s nimi zarozprávate, pripnú vám ho na ruku a už aj pýtajú nejaké eurá za svoje nové „priateľstvo“. Je zaujímavé pozorovať tento mikrosvet, odvíjajúci sa na jednej ulici. Malé námestie pred Moulin Rouge sa teší z ľudí. Tí sledujú, ako sa svetoznámy mlyn otáča okolo vlastnej osi. Neďaleko odtiaľto sa z cesty dvíha Víťazný oblúk a slávna ulica Champs-Élysées. Oblúk presvedčí, že aj v jednoduchosti môže byť ukrytá krása. Aleja plná upravených stromov beží do diaľky a končí sa takmer pri malom kúsku Egypta v podobe obelisku na námestí Place de la Concorde. Ulica je aj podvečer upchatá autami, ktoré vďaka rýchlosti vytvárajú farebné čiary svetla. Lampy stoja vedľa seba tak husto, že len čo sa rozsvietia, človek má pocit, že nad Champs-Élysées opäť vyšlo slnko.

Na malom námestí pred Katedrálou Notre Dame sa schádzajú zaľúbené páry.

Romantika z mosta

Každý, kto sa ocitol na podvečerom nábreží Seiny, mi dá za pravdu, že patrí k najromantickejším miestam celého Paríža. Stačí si posedieť na námestí Place de la Concorde priamo pod egyptským obeliskom, ktorý daroval kráľovi Filipovi I. egyptský panovník Muhammad Alí. Rovnako ako jeho brat v Luxore na nábreží Nílu, aj parížsky obelisk sa oblečie do svetla, aby v ňom na tmavom podklade vynikli záhadné hieroglyfy. Špička obelisku sa však stráca v tme, akoby chcela navodiť tajomnú atmosféru. Keď utíchne ruch ulice, počuť dokonca hlas monumentálnej fontány a vietor sem priveje aj spev neďalekej Seiny.

Na konci vysvietenej ulice sa ešte snaží upútať pozornosť kostolík Madeleine so zašpicateným priečelím na spôsob gréckych chrámov, ale nábrežie rieky posiate svetlami priťahuje väčšou silou než akákoľvek stavba. Na pohľad na nočný Paríž z mosta nad Seinou bude pohľadom len ťažko zabudnete. Pri západe slnka sa obloha predvádza mnohými teplými farbami a človek má pocit, že ju pred jeho očami maľuje niektorý z impresionistov. Popod mosty plávajú výletné lode plné ľudí. Niektoré pripomínajú diskotéky, pretože hlučná hudba sa s nimi nesie počas celej plavby, iné si sotva všimnete. Sedia na nich ľudia, ktorí si vychutnávajú pohľad na mesto z rieky. Cez plecia majú prehodené svetre. Večer sa totiž na nábreží zvyčajne ochladí.

Bazilika Sacré Coeur.

Ruch pod eifelovkou

Nočným magnetom všetkých pohľadov je, samozrejme, Eiffelova veža. Nielen pre svoju veľkosť, ktorou všetko naokolo prerastie o niekoľko hláv, ale aj pre svoju symboliku. Ona je synonymom mesta na Seine. Nezáleží na tom, koľkokrát ju človek videl, pretože vždy na ňu bude hľadieť s akýmsi rešpektom. Ľudia prichádzajú k eifelovke na námestie Trocadéro, aby ju zhliadli v plnej kráse, ale rovnako krásna je aj priamo od Seiny. Pod eifelovkou je rušno aj napriek tomu, že je neskorý večer. Každú chvíľku pretne nočnú oblohu svetelný lúč z veže, ktorý dodáva celej atmosfére príjemne podfarbenie.

Ľudia sedia na okraji fontán, na múrikoch, lavičkách, moste alebo na zemi. Niektorí si so sebou vzali jedlo a spravili si piknik. Ďalší stavajú svoje statívy, aby nemali roztrasené fotky, odvšadiaľ strieľajú blesky a medzi nimi sa potulujú africkí predavači suvenírov. Predávajú makety slávnej veže takmer vo všetkých veľkostiach a majú úspech. Kúpiť si eifelovku priamo pod eifelovkou je asi predsa len čosi viac. Domáci tieto miesta zväčša nevyhľadávajú, pretože by sa stratili v dave turistov. Radšej si vychutnávajú Paríž v malých, zastrčených uličkách či v pekných reštauráciách, odkiaľ sa aj po toľkých rokoch s akousi príchuťou nostalgie ozývajú francúzske šansóny.

Najromantickejšie miesta Paríža sú na nábreží Seiny.

Krása nočnej atmosféry

Potulky popri nočnej Seine nás zavedú až k pyramíde v Louvre. Jedno z najznámejších múzeí sveta ukrýva artefakty takej hodnoty, že sa o nich nedá hovoriť ani v číslach. Potuluje sa tu len hŕstka ľudí, no skôr si sem prišli vychutnať atmosféru, než aby sa naháňali za pamiatkami. Nádherná budova pripomína zrkadlo, pretože obe krídla obopínajúce námestie dookola, sú rovnaké. Nechce sa veriť, že pyramída v strede námestia tu stojí len od roku 1989, pretože človek má pocit, akoby tu bola odjakživa. Bez nej by tu bolo prázdno.

Aby toho nebolo dosť, tak pod ňu dostavali o niekoľko rokov neskôr aj obrátenú pyramídu. Zelený park na okraji Louvre s víťazným oblúkom sa večer premenil na miesto stretnutí. Mladí ľudia sedia na trávniku, bavia sa, popíjajú červené víno, starší si sadli na lavičky a zhovárajú sa. Možno tu stretnúť takmer celý svet. Moslimov z Alžírska, chlapíkov zo Senegalu, skupinu severanov, Nemcov či Rusov. Odrazu sa ozve hudba a na scénu prichádzajú mladí Brazílčania s Francúzmi, ktorí tancujú priamo na trávniku a neskôr predvádzajú umenie kapoeiry. Pár z nich hrá na bubnoch, a tak sa na nábreží Seiny odvíja zaujímavý koncert priamo pod hviezdami.

Vysvietené nábrežie však pokračuje a príjemnú prechádzku je krásne ukončiť na ostrovčeku Île de la Cité, ktorému dominuje Katedrála Notre Dame. Začali ju stavať už v dvanástom storočí, ale až o dve storočia neskôr ju považovali za hotovú. Svetlá vytrhli z tmy prednú fasádu s dvomi hranatými vežami, ale štíhla vežička, siahajúca do výšky deväťdesiat metrov, ostala zabudnutá v noci. Na malom námestí pred katedrálou sa schádzajú zaľúbené páry. Ruka v ruke sledujú rysy stavby a tešia sa z vlastnej prítomnosti. To Paríž dokáže – presvedčiť človeka, aby sa tešil z toho, že sa v ňom nachádza. Ak si niekto doposiaľ myslel, že romantika v Paríži je len fráza, nech sa prejde popri Seine v noci...

Jedna z prezývok Paríža je Mesto svetla, a hoci vznikla na oslavu francúzskeho osvietenstva, zdá sa, že aj dnes je stále aktuálna.