Vytiahli ste spolu s chladnejšími, veternejšími dňami zo skrine svoju obľúbenú koženú bundu a rozmýšľate, či je ešte hodná toho, aby ste v nej vyšli von? Zhrozene totiž pozeráte na škaredé vydutiny na pleciach, ktoré zanechal ostrý vešiak, na rukávoch svietia špinavé lemy a golier aj okolie vreciek sú vyšúchané. Nemusíte ju hneď odsúdiť na záhradné práce alebo nebodaj na smrť vyhodením. Odborníci totiž vedia všeličo zachrániť.

Okrúhly vešiak

„Bundy z prírodnej kože sú ušité z viacerých kusov, pričom každá koža je jedinečná. Každý kúsok má svoju štruktúru, hrúbku, prípadne drobné chyby, znamienka či škrabance. Napriek tomu sú kožené výrobky veľmi trvanlivé a vydržia dlho pekné, ak sa o ne vieme starať,“ hovorí Andrej Šuna, majiteľ špecializovanej čistiarne na kožené výrobky.

Čo robiť?

  • Zadovážte si vešiak s okrúhlymi, veľkými okrajmi, aby sa koža nedeformovala. Bundy nevešajte na háčiky za „pútko“ a nenoste na chrbte ruksaky.
  • Zvyk hodiť kľúče od auta alebo od domu do vrecka bundy je skôr záležitosť pánov, ale ani dámy nie sú výnimkou. Nerobte to. Trpí nielen podšívka, ale hrozí aj prederavenie a nepekné vypukliny na koži. Zároveň sa odierajú lemy na vreckách.
  • Je to drobnosť, ale pri šoférovaní trpí oblasť lakťov a švy na rukávoch. Bundu si vyzlečte. Trením dochádza aj k zahrievaniu a poškodzovaniu farby. 
  • Nevystavujte oblečenie extrémom – teda lejakom, hustému sneženiu, prašnému prostrediu ani veľkým mrazom.

Vzkrieste farbu

Je farba vyblednutá a nejednotná? Ak to nie je práve módny zámer, pomoc existuje. Ak ju zveríte odborníkom, najskôr odstránia špinu a škvrny, potom ju dofarbia. „Brúsená koža stráca oxidáciou svoj pôvodný odtieň. Farbu dokážeme oživiť a zjednotiť,“ hovorí špecialista. „Pri hladkej koži sa dofarbujú miesta oderu, ako je okolie rukávov, vreciek alebo golierov.“ Na záver sa bunda domastí, aby nestratila pružnosť. Cena: 18 – 25 eur

Špinavá podšívka?

Ak je v katastrofálnom stave a roztrhaná, dá sa, samozrejme, vymeniť. V čistiarni sa spolu s koženou časťou oblečenia dá do poriadku aj ona. Odborník však vystríha, že koža, ktorá má zle zafixovanú farbu, môže do podšívky pustiť. V čistiarni by vás mali na to upozorniť. Môžete si teda vybrať – buď bude špinavá, alebo čistá, ale možno fľakatá.

Nepremoknite

Na jeseň sa dažďu nevyhnete, ale bunda by nemala úplne premoknúť. Ak zvlhne, určite nepatrí na radiátor a netreba ju ani vystaviť slnku, aj keď je už „zubaté“. Koža môže stvrdnúť. Zaveste ju na vešiak a nechajte voľne preschnúť vo vetranej miestnosti. Potom ošetrite prípravkom na kožu.

Test na impregnáciu

Ak si nie ste istí, či je vaša bunda dostatočne chránená pred vlhkom, zistíte to jednoduchým testom. „Na vnútornej časti kvapnite vodu na kožu. Ak rýchlo vsiakne, odporúčame impregnáciu,“ hovorí odborník Andrej Šuna. Môžete tak urobiť buď u profesionálov, ktorí majú špeciálne prípravky na impregnáciu aj na fixáciu farieb, alebo si kúpte sprej na kožu v špecializovanej predajni. Pozor, balzamy a včelie vosky sa logicky používajú len na hladkú, nie brúsenú kožu. Prípravkov na trhu je viacero, treba len postupovať podľa návodu.

Žiadne rozpúšťadlá!

Umelá koža – koženka, sa pri zašpinení dá utrieť vlhkou handričkou. Podobne môžete drobné škvrny napríklad od jedla skúsiť odstrániť aj z tej lesklej, prírodnej. Pozor však na to, aby ste miesto príliš nedrhli. „Hrozí poškodenie štruktúry kože,“ varuje Andrej Šuna. Brúsená koža je citlivejšia, takéto zaobchádzanie jej škodí. Ak ste obedovali hamburger za volantom auta a kvapli ste si na bundu kečup, zamierte teda rovno do čistiarne.

Čím skôr, tým lepšie. Odborník sa niekedy chytá za hlavu, keď vidí, čím všetkým sa ľudia pokúšajú zbaviť fľakov. „Často odstránia farbu alebo narušia štruktúru kože tak, že nečistoty preniknú ešte hlbšie. Čistenie je potom náročnejšie a niekedy sa fľaky nepodarí odstrániť úplne,“ varuje. Na kožu určite nepatrí benzín, acetón, odlakovač a iné tvrdé rozpúšťadlá.

Náš tip: Čerstvú mastnú škvrnu sa môžete pokúsiť odstrániť magnéziom alebo kriedovým práškom. Nechajte pôsobiť deň a noc, potom prach jemne odstráňte a… dajte sa prekvapiť. So špecialistami podstupujete menšie riziko.

Vedeli ste? V čistiarňach špecializovaných na prírodnú kožu vedia dať do poriadku aj rukavice, čiapky, kabelky a dokonca aj čižmy.

Poznáte svoju kožu?

Velúr – koža brúsená na rubovej strane. Nie je určená do dažďa, ale do mrazu. Potrebuje kvalitnú impregnáciu. Ľudovo sa nazýva semiš a ošetruje sa ako nubuk.

Starý kúsok ako nový: Poradíme vám ako oživiť kožu

Nubuk – koža brúsená na lícovej strane. Nemala by zmoknúť. Škvrny od dažďa treba hneď jemne vykefovať. Jemný prach, ktorý púšťa nová bunda, sa dá odstrániť otrením jelenicou. Po čase získava na golieri či na rukávoch patinu, teda lesk. Predísť sa tomu dá kefou s jemnými štetinami alebo špeciálnymi gumenými kefkami.

Napa – jemná teľacia, jahňacia alebo ovčia koža. Vidieť na nej prirodzenú štruktúru. Patrí k drahším. Nadmerným trením a zahrievaním dochádza k poškodeniu farby. Pomôcť môže farba na kožu, ktorá sa predáva v malých tubách.

Foto: Archív