Najväčšie tragédie spôsobujú blesky tam, kde sa v lete schádza najviac ľudí: pri vode, na festivaloch, športových podujatiach a na turistike v horách. Naposledy blesk trafil štyridsaťročnú ženu s tromi nedospelými dievčatami v obľúbenej výletníckej destinácii Slovákov, Česko-saskom Švajčiarsku.

Túra v oblasti plnej chodníkov, skalných miest a vyhliadok, ktorá tak trochu pripomína náš Slovenský raj, sa v priebehu pár sekúnd zmenila na horor. Popálenú ženu sa síce podarilo oživiť, neskôr však zraneniam podľahla. Tri slečny skončili v nemocnici aj s ťažkými popáleninami.

Viac šťastia ako ony mal dnes päťdesiattriročný Ľubomír z Trenčína. Bývalý hasič si išiel s bratom a dvomi kamarátmi opekať na táborisko k Váhu klobásu. V momente, keď sa zohol po zvoniaci mobilný telefón, rozčesol kmeň blízkeho stromu blesk.

Bál sa dažďa

 „Vyletel som do dvojmetrovej výšky. Zhoreli mi prsty na ruke a keďže blesk prešiel celým mojím telom, zhorela aj jedna z ponožiek! Po páde som ostal ležať dolu tvárou, metal som sa a chytal kamarátov za ruky. Z jedného sa dymilo, dvoch štípali nohy. Mňa prebrali až v sanitke. Bol som v šoku, mal som doudierané kolená a ďalšie týždne zaľahnuté v ušiach,“ priznal sa nám kedysi, ešte v nemocnici, Ľubomír. Neskôr sa bál dažďa a len čo začalo hrmieť, zmocnil sa ho panický strach. Čo robiť, aby sme nezažili podobný des ako on?

Radšej sa vrátiť

Samuel Hruškovic z portálu zachranari.sk radí sledovať predpoveď počasia a prispôsobiť mu svoje aktivity. „Prvou predzvesťou rizika búrky je pribúdanie oblačnosti. Farba mrakov je tmavá až čierna, cítime výrazné dusno, v diaľke už môžeme počuť hrmenie,“ opisuje. Keďže letné lejaky sa na hory spustia skôr popoludní, na túry treba vyrážať zavčasu ráno. „Ak ste si dlhšie pospali, predsa ste vyrazili, no do cieľa máte ďaleko, radšej sa vráťte. Búrka z tepla prejde všetkými vývojovými štádiami za jednu, najviac dve hodiny,“ upozorňuje Samuel Hruškovic. Tá frontálna sa šíri rýchlosťou až sto kilometrov za hodinu a ani najzdatnejší turista pred ňou neunikne!

Vedeli ste?

Úkryt, do ktorého sme sa pred búrkou schovali, sa odporúča opustiť najskôr tridsať minút od úderu posledného blesku!

Nielen blesky aj voda!

Horská služba v Slovenskom raji zasahovala pri silných búrkach tento rok už niekoľkokrát. O pomoc ju požiadal aj slovenský pár, ktorý pri výstupe roklinou Kyseľ zastihla silná búrka s prívalovým dažďom. Ten zdvihol hladinu potoka natoľko, že v nej výletníkov uväznil. Pár dní predtým sa v lejaku báli pokračovať v túre aj turisti z Izraela. Záchranári ich doviedli do bezpečia.