Minuli sme rybníky aj magický lesný stredoveký cintorín a po necelej hodine pomalej chôdze sme stáli na Jasovskej skale. Je dlhá skoro pol kilometra, vypína sa necelých sto metrov nad riekou Bodva a ponúka úžasné výhľady na okolitú krajinu. Lenže akokoľvek sú pohľady z výšiny očarujúce, zrak z nich vám aj tak zakaždým skĺzne pod bralo. Stojí pod ním Jasovský kláštor, jedna z najkrajších stavieb Slovenska, ktorá v sebe ukrýva kus tajomna aj symboliky. Má štyri vchody, dvanásť komínov a tristošesťdesiatpäť okien. Zatiaľ len vstáva z popola, no tieto prázdniny zažíva sezónu ako nikdy predtým. 

Je to také smutno-trpké. Kemping, kde bolo kedysi aj informačné centrum, nefunguje. Reštaurácia pri Jasovskej jaskyni, ktorá je súčasťou UNESCO, akurát skrachovala. Pri kláštore nie je parkovisko, toalety a v parku pred ním ani len pár lavičiek, kam by si pred prehliadkou areálu turisti na chvíľu sadli. Našťastie, čoskoro si nás vyzdvihne sprievodkyňa a otvorí nám bránu do priestoru, ktorý je najväčšou neskorobarokovou stavbou na Slovensku. Stovky rokov v nej žili rehoľníci, no minulý režim v nej zriadil psychiatrickú nemocnicu. 

Memento

Jasovský kláštor má stopätnásť miestností, našu prehliadku však začíname v kostole so siedmimi oltármi. Je súčasťou areálu a pod jeho nádherne maľovanou klenbou sa dozvedáme, že tunajšie opátstvo vzniklo pravdepodobne už v trinástom storočí. Najväčší rozkvet kláštora však nastal v roku 1745, keď sem z Louky pri Znojme prišiel podnikavý opát Andrej Sauberer. Pozval do Jasova mužov zvučných mien, medziiným viedenského architekta Antona Pilgrama, ktorý narysoval veľkolepý kláštorný komplex. Nie tak dávno o ňom vedel málokto.

Jasovský kláštor patrí k najkrajším stavbám na Slovensku.
Jasovský kláštor patrí k najkrajším stavbám na Slovensku.
Zdroj: JÁN DZÚR

 „V predchádzajúcich rokoch sme mali dni, keď sem nikto neprišiel. Vlani sa to zlomilo a zažili sme skvelú turistickú sezónu. Teraz, napriek tomu, že v júni sme zo známych dôvodov zaznamenali obrovský prepad návštevnosti, máme vynikajúce prázdniny,“ nadchýna sa asistent opáta Jozef Vaško. On sám kedysi Jasovský kláštor nazval stratenou perlou a jeho zanedbaný výzor mementom toho, ako sa správame k sakrálnym pamiatkam. Teraz mu ho pomáhajú zviditeľniť aj koncerty Katky Koščovej či operného speváka Miroslava Dvorského.