A milovníkov českej vinárskej komédie poteší, že v Bobuliach sa stretnú s rovnakým hereckým ansámblom. Dokonca aj ťažko chorý Václav Postránecký stihol ešte pred smrťou nahovoriť zopár zvukových záznamov. Bohužiaľ, pre koronu sa premiéra musela odložiť, ale malá ochutnávka nezaškodí, nech viete, na čo sa môžete tešiť.

Díva sa už z neba

Práve Václavovi Postráneckému je celý film venovaný, veď v prvých dvoch dieloch bol kľúčovou postavou. Lenže za desať rokov od premiéry dvojky sa toho veľa zmenilo. Bohužiaľ, aj zlého a on ťažko ochorel. Na nakrúcaní sa už nezúčastnil, no v snímke zaznie aspoň jeho hlas. Je to jeho vôbec posledný film.

„Keď sme s ním nahrávali, netušili sme, že sa naposledy prihovára divákom, i keď to už pre neho bolo veľmi náročné a vysiľujúce. Bola to veľká zodpovednosť, aby film dopadol dobre a rozlúčenie Václava na umeleckom poli bolo čo najdôstojnejšie. Snáď sa nám to podarilo,“ tvrdí producent snímky Tomáš Vican.

Staronová herečka

Veľa sa toho od dvojky zmenilo aj pre hlavnú ženskú predstaviteľku Terezu Voříškovú. Našťastie, u nej boli zmeny pozitívne. V hereckom obsadení by ste jej meno márne hľadali. Stala sa z nej totiž medzičasom mama a vydatá pani a namiesto dievčenského mena používa priezvisko Ramba.

Veľa nechýbalo a v trojke by sa neobjavila. Príliš neverila, že to už nebude pančované víno. Scenár ju však presvedčil, že aj toto bude dobrý ročník, a preto napokon kývla. Napriek tomu, že bola vo vysokom štádiu tehotenstva a nakrúcalo sa v lete, vo vinohradoch, ktoré spaľovali štyridsaťstupňové horúčavy. Na druhej strane, bola ušetrená pokušenia od žičlivých Moravanov, ktorí hercov stále núkali koštovať z heveru.

Slovenský džentlmen

O obľúbenosti vinárskej trilógie svedčí i fakt, že v trojke prijal epizódnu rolu Karel Roden. A aj Slováci si zmočili ústa. Do hereckého ansámblu pribudol Braňo Deák. Zapadol okamžite a Tereza ho vykresľuje ako veľkého džentlmena. A nielen pre „prískočné“, ktoré priniesol, lebo ona vďaka požehnanému stavu piť nemohla. A prečo je film dôležitý pre Deáka? „Mám pocit, že ma všetci medzi seba prijali veľmi rýchlo. Hneď prvý deň som totiž na pľac priniesol niekoľko fliaš prosecca, ale skôr ako úplatok. Bol to prípitok na narodenie mojej dcéry, ktorá v tom čase bola na svete 48 hodín,“ spomína herec, s ktorým boli režisér aj producent veľmi spokojní a sú presvedčení, že ho objavili pre český filmový trh.   

Zaspieva aj Sima

Je tu však aj ďalšia Slovenka. Spoločne s Richardom Krajčom naspievala ústrednú pieseň filmu Sima Martausová. Po songoch Atentát v jednotke a piesni cyRano v dvojke napísal Krajčo do trojky duet Hvezdári a Simu si prizval na spoluprácu. „So Simou sme si už polroka hovorili, že by sme mali niečo spolu urobiť. Keď som začal skladať Hvezdárov, prišlo to samo. Zložil som prvé dva verše a ďalší bol po slovensky, tak som si povedal, že s ňou to bude fungovať,“ spomína muzikant, ako písal slovenský text priamo pre našu pesničkárku.