Lietajte nad vodou

Liptovská Mara patrí k najväčším lákadlám letných prázdnin a o atrakcie na tejto priehrade nie je núdza. Ak sa chcete cítiť ako francúzsky vynálezca Franky Zapata, ktorý pred pár dňami ako prvý na svete preletel na lietajúcej doske Lamanšský prieliv, môžete si tu vyskúšať podobnú jazdu. Prúd vody z hadice vodného skútra vás vynesie nad hladinu, potom už stačí len poriadne napnúť nohy a udržať balans. Keď získate rovnováhu, budete letieť ako Ironman.  Za úvodnú inštruktáž a pätnásť minút lietania dáte 45 eur. Lietanie po úvodnom kurze vyjde 25 eur za 10 minút.  Za príplatok vám oblečú neoprénový oblek.

Prevezte sa transportérom

Neobvyklú atrakciu zažijete vo Fričovciach na východnom Slovensku. Prevezú vás tu v štrnásťtonovom oceľovom monštre, bojovom pásovom vozidle! Stroj, ktorý sa podobá na tank, dokáže ísť v teréne rýchlosťou až 40 kilometrov za hodinu. Pláva tempom sedem kilometrov za hodinu, a kým moderné autá majú spotrebu päť litrov nafty na sto kilometrov, on tento objem zhltne za tri a pol kilometra!

Vo Fričovciach sa v bojovom pásovom vozidle v sprievode inštruktora vydáte na tri kilometre dlhú trať. Cena sa začína na sume 85 eur za jeden okruh, postupne však klesá. Zmestí sa doň až šestnásť ľudí a výlet si užijú v každom počasí, každý deň v roku! Ak vám asi pätnásťminútová jazda nebude stačiť, môžete si transportér objednať trebárs na celodenný výlet, prípadne si vyskúšate, ako sa tento stroj riadi. Jazdu zvládnu aj malé deti.

Zjazdujte na kolobežke

Monster kolobežky sú robustné kolobežky, ktoré vážia až 18 kilogramov. Majú  kotúčové brzdy a nízke ťažisko, zvládnu akýkoľvek terén. Vyskúšať si ich môžete na Kubínskej holi, na Kysuciach aj v Lehôtke pod Brehmi pri turisticky lákavej Banskej Štiavnici. „V ponuke je trasa Repište Lehôtka pod Brehmi. Zjazd ňou trvá asi štyridsaťpäť minút,“ láka všetkých do svojho kraja Mandy Štefanová. S kolobežkami vás vyvezie na štart auto, dostanete aj prilby a chrániče. Cena je 10 eur za kolobežku. Zjazd si však musíte dopredu rezervovať.

Leťte na rogale

Orava je v lete populárna najmä čistým vzduchom, prechádzkami a agroturistikou, no zažiť tu môžete aj poriadny adrenalín. Stačí, že si objednáte let na dvojmiestnom motorovom rogale. Štartuje sa z dráhy pri obci Vavrečka, dva kilometre od Námestova. V ponuke je polhodinový alebo hodinový let. Vychutnáte si pohľad na Oravskú priehradu, Oravský hrad, vybrať si môžete z viacerých trás. „Už sa so mnou viezli hokejisti Richard Pánik aj Marek Viedenský, častým hosťom tu bol Majster N. Naposledy so mnou vzlietla jeho výsosť knieža Juraj Radziwill, ktorý je hlavou aristokratického združenia Slovenska. Jeho rod kedysi vlastnil územie, ktoré bolo pätnásťnásobne väčšie, ako je Slovensko,“ spomenie si pilot Mikuláš Košťál.

Spustite sa strminou

Ak ste priaznivcami adrenalínu, nemôžete sa domov vrátiť bez návštevy horskej bobovej dráhy Žiarce. Stojí na začiatku Demänovskej doliny, na okraji obce Pavčina Lehota. Hoci s podobnými atrakciami sa v posledných rokoch roztrhlo vreca, táto je nielen prvá, ale aj najstrmšia! Meria kilometer, jej prevýšenie je 120 metrov. Rýchlosť je obmedzená na 45 kilometrov za hodinu. Na bobovej trati je šestnásť zákrut, dve rampy a šesť terénnych skokov.  Otvorené je denne od 9.00 do 19.00 hod., jedna jazda stojí 5,50 eura.