Kaňon, ktorý vyhĺbil potok Blatnica, leží asi štyridsať kilometrov západne od Košíc. Väčšina návštevníkov do rokliny plnej ikonických brál, vežičiek, priepastí, jaskýň a bášt vstupuje od obce Zádiel. Na začiatku najnavštevovanejšej dediny Slovenského krasu, kde žiaľ nie je ani obchod, je parkovisko. Informačné stredisko, ktoré tu malo vyrásť, zatiaľ nestojí, no v júni je tu zatiaľ cez víkendy otvorený bufet. Nájdete tu aj ubytovanie v súkromí.

Nad Cukrovou homoľou

Za dedinou sa začína sa šesť kilometrov dlhý náučný okruh. Do prudkej strminy zahne až pri Zádielskej chate, od ktorej väčšina výletníkov vychádza na planinu. Na pomerne krátkom úseku je prevýšenie tristo päťdesiat metrov, no odmenou za pot je už prvá vyhliadka na panorámu Zádielskej doliny. Najobľúbenejším miestom výletníkov v celom Slovenskom krase sú ale Havranie skaly.

Owen Wilson
Zdroj: instagram/ @owenwilson_official

Odtiaľto do Zádiela je ešte viac ako hodina zostupu po škrapových poliach, z ktorých občas dovidieť na sto metrov vysokú Cukrovú homoľu. Vedľa nej sa točí stará furmanská cesta, na ktorej sa odohrávali scény z historického detektívneho seriálu 1890 s Jánom Koleníkom. Prišli sem však aj hollywoodske hviezdy. V roku 2000 v Slovenskom krase natáčali vojnový trhák Za nepriateľskou líniou, v ktorom si zahrali napríklad Owen Wilson a Gene Hackman...