Jednou z vôbec najobľúbenejších atrakcií severného Slovenska je Čutkovská dolina pri Ružomberku. Roklina je plná mokradí, brál, jazierok a vodopádov. Každý výlet, ktorý odtiaľto vedie na Malinô Brdo, pokračuje na Hrabovo a stadiaľ Cestou obrov späť do Čutkovskej doliny, sa začína pri chýrnych kolibách. Hneď za nimi sa ukážu nádherné lúky, ktoré kedysi gazdovia pokosili, ušili a nahádzali do senníkov. Cesta popri nich stúpa len mierne, na viacerých miestach z nej vedú odbočky k vodopádom, Jelení meria až dvadsať štyri metrov.

         Čutkovská dolina sa končí asi päťdesiat metrov dlhou tiesňavou, ktorú obchádzame a po rozbahnenej ceste prudko stúpame do Sedla pod Vtáčnikom. Námaha však stojí za to. Z krásnych horských nív vo výške tisíc sto metrov sa nám ukážu nádherné výhľady na krajinu, po nich nás opäť pohltí mäkký lesný chodník. Stretávame nadšencov na horských bicykloch aj partie turistov zo Slovenska a Čiech, ktoré odtiaľto mieria na Vlkolínske lúky, alebo na Smrekovicu. My sa po miernom klesaní a stúpaní popod Nemecký vrch dostaneme na Malinô Brdo.

 Spestrenie výletu

Z kopca máme celý Liptov ako na dlani, čaká nás však najťažší úsek výletu. Zostup dolu prudkým kopcom preverí kĺby a svaly každého výletníka, no odmenou pre všetkých je posedenie v bufete pod strminou. Odtiaľto, po nie už tak strmej zjazdovke, klesáme do Hrabovskej doliny. V horách tušíme skalné ostrohy, cestu nám občas skrížia cyklisti na horských bicykloch, trasa ktorých výšinu na viacerých úsekoch križuje. Tu treba byť obozretný a radšej na pár sekúnd zastať: športovci, ktorí sú oblečení takmer ako stredovekí rytieri, vyrážajú z lesa naozaj rýchlo.

V Čutkovskej doline si na svoje prídu rodiny s deťmi aj turisti.
V Čutkovskej doline si na svoje prídu rodiny s deťmi aj turisti.
Zdroj: JÁN DZÚR

         V Hrabove zahneme na cestičku, ktorá je lákadlom najmä pre rodiny s deťmi. Volá sa totiž Chodník Obrov. Na jeho okraji každú chvíľu objavíme niečo, čo si lese nad Ružomberkom bratranec chýrneho Shreka, miestny obor Čutko, zabudol. Raz sú to okuliare, inokedy stolička, či stôl. Viaceré drevené diela už poznačil zub času, napriek tomu sú vítaným spestrením výletu kopcami Veľkej Fatry. My sa po takmer siedmich hodinách chôdze vraciame tam, kde sme na túru nastupovali, do Čutkovej doliny. Je neskoré popoludnie a zábavný park Obrovo je plný detí. Komu sa nechce chodiť po horách, môže v ňom stráviť celý deň...