Pojem steak zahŕňa označenie veľkého kusa mäsa, zvyčajne hovädzieho. Rozdiel medzi prírodným rezňom a steakom je v gramáži a v spracovaní surového mäsa. Steak by sa na rozdiel od rezňa nemal vyklepať natenko. Naopak, na steak sa mäso aj ryby krájajú na hrubé plátky. Takisto je dôležité, aby ste rez viedli kolmo cez svalové vlákna. Potom mäso zostane mäkké.

Steaky sa pripravujú pomocou suchého tepla ako minútka na grile, hoci môžu byť aj smažené alebo pečené. Tradične sa podávajú celé, najmenej 200-gramové, ktoré môžete tesne pred podávaním rozkrájať. Ak si chcete na steaku pochutiť, použite pri tom špeciálne nožíky so zúbkami. Bežný príborový nôž je na krájanie steaku, predovšetkým z hovädzieho mäsa, úplne nevhodný.

Postup

Príprava sa líši väčšinou len použitými koreninami, na hydinové mäso sa hodia jemnejšie koreninové zmesi. Platí, že hydina by mala byť celkom prepečená, bravčové takmer prepečené. Krvavé je chutné iba hovädzie mäso, niektoré druhy diviny, z rýb najmä tuniak.

  • Mäso zbavte prebytočného tuku, osušte a pokrájajte na 200-gramové porcie.
  • Celé korenie štyroch farieb nahrubo rozdrvte, nasypte na mäso a rukami dobre popritláčajte z oboch strán. Pokvapkajte olejom a votrite ho do steakov.
  • Grilovaciu panvicu bez oleja nechajte dobre rozpáliť na najvyššej teplote.
  • Vložte steaky a z každej strany ich dve minúty opečte. Potom teplotu trochu znížte a mäso dopečte podľa toho, ako ho chcete mať prepečené.
  • Mäso v panvici osoľte a zabaľte do alobalu. Nechajte 3 minúty odležať, potom podávajte v celku alebo nakrájané, podľa toho, ako si to vyžaduje recept.

Foto: Archív

Tip Glancu: Na otáčanie používajte kliešte – vnútri mäsa tak zostane viac šťavy.

Tipy na servírovanie

  • Na opečený steak môžete dať koliesko studeného bylinkového masla s morskou soľou.
  • Steak nakrájajte na pásiky, nakŕmite tak viac ľudí.
  • Ak si potrebujete vystačiť s menším kúskom mäsa, podávajte k nemu sýtu omáčku, napríklad smotanovú so šampiňónmi.
  • Najlepšou prílohou je šalát. Pre hladošov pridajte aj pečený zemiak v šupke alebo americké zemiaky.

Z akého mäsa?

Hovädzie

Najlepšia je kvetová špička z mladého býka alebo odležaná sviečkovica. Na rôzne druhy steakov sa však používa aj nízka roštenka, bok alebo hovädzie zadné. Pri výbere mäsa dbajte na to, že na steak je vždy chutnejšie mäso s výrazným žilkovaním, pretože je šťavnatejšie.

Bravčové

Sviečkovica je voľba na istotu, takmer sa nedá pokaziť. Skvelé bude aj karé, vyberte si však čo najviac žilkované mäso. Oceníte aj krkovičku, ktorá je síce mastnejšia, ale ak ju budete pripravovať nasucho, skutočne si pochutíte.

Divina

Vhodná je predovšetkým sviečkovica, stehno a pečienka zo srnca a z daniela, ale môžete použiť aj mladého jeleňa alebo diviaka. Mäso však najprv dajte do kyslej marinády a nechajte odležať.

Hydina

Používajú sa iba kuracie a morčacie prsia. Výhodou je, že prípravu zvládne aj začiatočník. Majú ich rady najmä deti a dospelí, ktorí neuznávajú surové mäso.

Ryby

Najbežnejšie sú steaky z tuniaka a lososa, ale chutná je aj takzvaná maslová ryba, mečiar, žralok, sladkovodný sumec či zubáč. Skvelý je aj steak z veľryby, ale u nás sa k takémuto mäsu dá veľmi ťažko dostať.

Druhy steakov

Bežné je delenie ani nie tak podľa druhu mäsa, ale podľa jeho prepečenia. Teplotu jadra mäsa pri jeho príprave najlepšie zistíte pomocou špeciálneho teplomera. Nemáte ho k dispozícii? Musíte sa spoľahnúť na minutáž a jednoduchú skúšku prepečenia – steak by sa mal pri stlačení prstom poddať.

Stredne krvavý – medium rare

Prepečený na povrchu, jadro je prehriate na 55 stupňov Celzia. Pečieme 3 až 4 minúty z každej strany.

Stredne prepečený – medium

Prepečený na povrchu, čiastočne aj do hĺbky. Jadro je ružovkasté, šťavnaté a dosiahlo teplotu 60 stupňov Celzia. Pečieme 4 až 5 minút z každej strany.

Takmer prepečený – medium well done

Jadro je prehriate na 65 stupňov Celzia. Opekáme 5 až 6 minút z každej strany.

Prepečený – well done

Dokonale prepečený do hĺbky, jadro bolo prehriate na teplotu 71 stupňov Celzia. Opekáme 7 až 8 minút z každej strany.