Nikde inde na Slovensku nenatočili toľko rozprávok ako v Oravskom skanzene v Zuberci. Je v ňom skoro šesťdesiat objektov, no jediným domom, ktorý nepostavili z dreva, je kúria Paliderovcov. Obchodníci s plátnom v jednej časti žili, v druhej obchodovali a v poschodových komorách svoj tovar skladovali.

Bielené vápnom

Najpokojnejšia atmosféra vyžaruje z časti, ktorá sa volá Goralské lazy. Stoja na nich sezónne obydlia, v ktorých v lete bývali valasi, kosci a občas aj ich ženy s deťmi. Mnohé filmové scény sa odohrávali aj pri Dolnooravskom rínku. Ten predstavuje typ zemianskej osady s neveľkým námestím, na akom sa kedysi konali trhy. Stavby sú omietnuté hlinou a bielené vápnom: aj preto, aby pôsobili panskejšie.

Herečka Jana Oľhová tu nakrúcala Sedem havranov.
Zdroj: JÁN DZÚR

Najpyšnejšie tu pôsobí zemianska kúria Meškovcov z Vyšného Kubína. V jej zadnej časti bola kedysi súkromná latinská škola, do ktorej vraj chodil aj básnik Hviezdoslav. Pred vyučovaním si v nej žiaci museli najskôr zakúriť. Základné vstupné do skanzenu je 7 eur, počas leta tu pripravujú viacero tematických podujatí, napríklad Koncert gajdošov.