Takmer dvojmiliónová Budapešť neprestáva turisticky pulzovať ani v zime. V mrazivom vetre zo seba vyžaruje zvláštnu zmes energie, kaviarenského života a uhorskej revolty, v dnešnej podobe však vznikla až v roku 1873. Vtedy sa do jedinej metropoly zlúčili mestá Budín, Starý Budín a Pešť. Zatiaľ čo ľavý breh dnešnej Budapešti je rovinatý, Budínske vrchy na opačnej strane rieky sa dvíhajú do výšky vyše päťsto metrov. Prirodzenou dominantou mesta nad Dunajom je kúzelný Hradný vrch na ich okraji.

Väčšina návštevníkov Budapešti nevynechá sochu zakladateľa Uhorského kráľovstva svätého Štefana.  Málokto však vie, že je dielom sochára z Liptova, ktorý jej postavu vytesal do podstavca.
Väčšina návštevníkov Budapešti nevynechá sochu zakladateľa Uhorského kráľovstva svätého Štefana. Málokto však vie, že je dielom sochára z Liptova, ktorý jej postavu vytesal do podstavca.
Zdroj: Ján Dzúr

Nestojí na ňom len Budínsky palác, ktorý patril k najväčším panovníckym rezidenciám na svete. Od čias uhorských kráľov tu vyrástlo celé stredoveké mesto. Kráčame k nemu z Pešti, časti plnej mestských víl, pamiatok a luxusných obchodov. Na jedno z námestí sa sem od hotela v širšom centre Budapešti dovezieme metrom. Napriek jazykovej bariére to nie je nič zložité. Kúpu lístka približne za jedno euro si v automate zvolíme v slovenskom jazyku! Prejdeme známy Széchenyiho reťazový most a dorazíme pod Hradný kopec.