Na Slovensku bol DJ Kappa známy ako vychytený hudobník. Dídžej s prívlastkom hviezdny. Diár mal zabookovaný na pol roka dopredu, jeho koncerty boli plné a s Tinou či Rytmusom boli parťáci nielen na pódiu, ale aj v súkromí. Lenže pred rokom si zbalil kufre a vypadol do sveta. Presnejšie, na Floridu.

„Mal som možnosť bývať v jednom byte v Miami, tak som to využil. Život je zmena a ja som to riskol,“ hovorí mladý Bratislavčan, keď stojíme pred galériou v umeleckej štvrti Wynwood. Vo vzduchu cítiť more, pár ulíc od nás lietajú čajky nad vlnami Atlantiku a aj v čase, keď na Slovensku zúri zima, tu je príjemných dvadsať stupňov. Pre milovníkov teplého počasia ideálna krajina.

Maľuje obrazy

V galérii 212, hneď pri vchode visí obrovský niekoľkometrový obraz s anjelom. Namaľoval ho DJ Kappa. „Obrazov od Petra tu máme viac. A je o ne veľký záujem,“ hovorí Michael Perez, ktorý je majiteľom galérie. On totiž objavil výtvarný talent mladého Slováka, ktorého doma všetci poznali iba ako vychyteného hudobníka. A práve jemu mladý Bratislavčan ako prvému ukázal svoje obrazy.

„Hneď ako som tie plátna videl, vedel som, že do mojej galérie vstúpil umelec. Preto som mu navrhol, aby začal maľovať naplno, pretože o také veci, aké tvorí on, majú kupci veľký záujem. Peter je vážne talentovaný. Už o ňom písali aj v New York Post, a to sa často nepodarí ani skúseným výtvarníkom,“ chváli svoj nový umelecký objav zo Slovenska. V galérii mu dokonca ponúkol ateliér, kde Peter celé dni maľuje. A cena jeho obrazov stúpa zo dňa na deň.

Dnes už majú o jeho tvorbu záujem aj v New Yorku.
Dnes už majú o jeho tvorbu záujem aj v New Yorku.
Zdroj: Branislav Šimončík

Slávu neprežíva

Kto zbadá výtvory s podpisom Kappa, je mu jasné, že rád spája historické motívy s ultramodernou škálou vnemov. „Mám rád surovosť vo výbere materiálov. Teraz už niekoľko dní študujem štruktúru betónu a je to celá veda. Práve pri abstraktných obrazoch je štruktúra dôležitá a kým nedosiahnem to, čo chcem, nevzdám sa,“ hovorí Kappa, ktorý sa maľovaniu obrazu venoval už aj na Slovensku, len o tom nikomu nehovoril. A bral to ako zábavu.

V Amerike sa do toho pustil vo veľkom a v Miami mal už niekoľko výstav. Keď s ním kráčam po miamskej ulici, aby sme si dali kávu v jeho obľúbenom podniku Panther Coffee, rozbehne sa k nám mladá mulatka a vrhne sa mu okolo krku. „Hey man, I love your art! Milujem tvoje umenie!“ skríkne a kamarátke pošepne, že toto je ten slávny Kappa… „Počuj, veď ty si tu populárny,“ smejem sa Peťovi, ktorý si stiahne šiltovku hlbšie do tváre a začervená sa.

Na to, že ho začínajú spoznávať aj na floridských uliciach, si ešte zjavne nezvykol. A prečo sa za veľkou mlákou neživí skôr hudbou? „Áno, prišiel som sem robiť najmä muziku, ale Amíci si v tomto fachu len tak nepustia niekoho cudzieho. Samozrejme, stále nahrávam a hudbu robím ďalej, veď ňou žijem už od základnej školy.“

Našiel som najväčšiu lásku

V meste, kde žije veľa prisťahovalcov z Kuby, sa to kultúrou a mixom rôznych kultúr len tak hemží, aj preto Kappa plánuje, že sa začne učiť po španielsky. „Veľa vecí som si predstavoval inak. Miami som poznal, pretože do Ameriky som chodieval, ale vždy len na dovolenku. Žiť tu je však niečo úplne iné. Na začiatku som tu nikoho nepoznal, všetky chodníčky som si musel vyšliapať sám a prvé mesiace boli vážne ťažké. Aj ja som mal dni, keď som jedol len párky a pil vodu. A niekedy som si radšej kúpil farbu a plátno než jedlo.“

V novom svete začal od nuly a dnes si môže povedať, že mal poriadne šťastie. Maľovanie obrazov ho totiž dokáže slušne uživiť. „Chytil som štetec a kým ten obraz nebol hotový, neodišiel som. Skončil som až ráno. A keď som mal šesť obrazov, dohodol som si stretnutie s galeristom. Päť dní po našom stretnutí bolo o všetkom rozhodnuté,“ spomína na zlom vo svojej kariére.

Kým nedosiahnem to, čo chcem, nevzdám sa,“ hovorí Kappa.
Kým nedosiahnem to, čo chcem, nevzdám sa,“ hovorí Kappa.
Zdroj: Branislav Šimončík

Foto: Branislav Šimončík

Dnes majú o jeho tvorbu záujem aj v New Yorku. „Od rána do večera som zatvorený v ateliéri. Maľujem, pripravujem inštalácie a keď si potrebujem vyvetrať hlavu, zahrám v nejakom podniku koncert,“ vysvetľuje. Za Slovenskom nesmúti, chýbajú mu však kamaráti. „Tu sú ľudia príliš povrchní. To, čo hovoria, sú len veľké prázdne reči.“

Zatiaľ žije v Amerike sám, nemá čas ani na lásku. „Jednu som tu našiel. Lásku k maľovaniu. S ňou sa zobúdzam, s ňou zaspávam a v noci sa mi často stane, že dostanem nápad, tak sa rýchlo oblečiem a vyrazím do ateliéru. Keď maľujem, som v inom svete a ten reálny sa stráca.“