Pred cestou na Island mi tiež preleteli hlavou tieto tri asociácie. Pretože o tomto ostrove až tak veľa neviem, veď ani nikto z našich známych ho zatiaľ nenavštívil. A predpokladám, že ani vaši najbližší sem bežne necestujú, aby si tu zajazdili na zakrpatených islandských koňoch či pozorovali veľryby zakaždým, keď majú voľno v práci. Dá sa to pochopiť, veď letecky sa sem dostanete len dvoma spoločnosťami a keď sa v niektorej z nich raz zaregistrujete, bude vám posielať provokatívne e-maily s vábivou ponukou privítať v krajine gejzírov Nový rok, osláviť Valentína, narodeniny či výročie. Jednoducho, na Island treba ísť bez ohľadu na to, či človek má, alebo nemá dôvod.

Krajina missiek a Vikingov

Stačilo pristáť na letisku v Keflavíku a uverila som informácii, že tu žijú len samé krásne ženy. Nie je totiž úplne bežné, aby na ploche 103-tisíc štvorcových kilometrov neexistoval človek, ktorý by vyzeral prinajhoršom priemerne fantasticky. Björk sa neráta – tá je talentovaná. Krása islandských žien je povestná a prvoplánová – netreba ju hľadať ani objavovať. Bije totiž do očí tak, že nemáte šancu prehliadnuť ju ani vtedy, ak trpíte očnými ťažkosťami. Napokon, čísla neklamú a Island bodoval na súťaži Miss World trikrát.

Lenže ani islandskí muži s črtami zdedenými po vikinských predkoch nestoja v tieni svojich polovičiek – verte mi. Inak jeden z nich, Baldur, večer v reykjavíckej krčmičke len tak medzi rečou prehodil, že mal frajerku z Terchovej. „Vieš, to je taká dedina pri Žiline,“ vysvetľoval a potvrdil tým staré známe príslovie o veľkosti, respektíve malosti sveta. Čo sa týka vikinských predkov, ktorí začali na Island prichádzať už v 9. storočí – miestni sú na nich ohromne hrdí.

Mnoho z nich vie vysledovať svoj pôvod až k prvým obyvateľom, ktorých mená sú zapísané v Knihe osadníkov (Ladnama bok). A pretože islandčina vychádza priamo zo starej nórčiny, čo bol jazyk Vikingov, stredoveké vikinské ságy dokážu ľahko čítať aj dnešní Islanďania.

Ste to, čo jete: veľryba

Náš prvý večer sa niesol v znamení ochutnávania miestnych špecialít, konkrétne homárovej polievky s koňakom a veľrybieho steaku, ktorý nás prekvapil. Nemal nič spoločné s tradičným rybím mäsom a chuťou sa najviac približoval hovädziemu. V prípade, že ste teraz pohoršené, prosím, nehádžte kameňom. Choďte radšej držať protestnú hladovku pred budovu islandského parlamentu, ktorá je poňatá v skutočne minimalistickom štýle – pri pohľade na tento jednoposchodový domčúrik s dvanástimi oknami a jedným balkónom by vám ani pri najväčšej dávke predstavivosti nenapadlo, že je to sídlo najvyššieho zákonodarného orgánu v krajine.

Ale na Islande asi nie je konformné nič. Päťdesiatročná premiérka je lesbička s dvomi deťmi a dlhoročným manželstvom za sebou, ktorá momentálne žije v harmonickom civilnom zväzku so svojou partnerkou, známou scenáristkou a spisovateľkou. Alebo fakt, že hoci je poskytovanie sexuálnych služieb povolené, striptízové predstavenie je priestupok, za čo si Island vyslúžil vo viacerých médiách označenie „najfeministickejšia krajina na svete“. Alebo čiastočná prohibícia na alkohol, čo znamená, že sa predáva iba v obchodoch zvaných Vinbudi, pričom v Reykjavíku so stotisíc obyvateľmi je iba jeden a má otváracie hodiny od 11. do 18.

Tieto obchodíky vlastní štát, ktorý bojuje s metlou ľudstva aj pomocou prísnej daňovej politiky. Napríklad cena za fľašu vodky sa pohybuje okolo 40 eur a ešte jedna zlá správa aj pre všetky milovníčky vína. Ak by vám náhodou napadlo, že si na večeru otvoríte fľašu bieleho a práve pri sebe žiadnu nemáte, smola. Zostane len pri predstave.

Všemohúca matka príroda

Príroda na Islande ma dostala do kolien. Je jednoducho neopísateľná. Nádherná. Drsná. A vyráža dych. Ponúka obrovské množstvo pokladov, za ktorými stačí len natiahnuť ruku, čiže kúpiť letenku. A potom si už len vybrať, či chcete vidieť more, ľadovce, gejzíry, vodopády alebo sopky. Kto sem, tak ako ja, dorazí len na pár dní, musí absolvovať exkurziu Golden Ring a navštíviť majestátne Gullfosské vodopády a gejzíry, ktoré dostali meno po najznámejšom z prameňov, Geysire. Teplú vodu vyvierajúcu z hlbín zeme využívajú Islanďania na vykurovanie domov a skleníkov, v ktorých dokážu dopestovať napríklad aj banány, hrozno a rôzne iné druhy tropického ovocia a zeleniny.

Ďalšou zastávkou bol národný park Thingvellir, kde mal sídlo najstarší parlament na svete z roku 930. Keby ste hľadali koniec sveta, nájdete ho práve v Thingvellire – práve tu sa nachádza priepasť, ktorá oddeľuje Eurázijskú litosférickú dosku od Severoamerickej. Týmto odkazujem pánovi Borisovi Filanovi, že sa naozaj nenachádza v Japonsku. Na nasledujúci deň sme našim uchodeným telám dopriali relax v prírodných kúpeľoch Blue Lagoon, ktoré sú len na skok, čiže 39 kilometrov od Reykjavíku a sú nielen pre svoje liečivé účinky najnavštevovanejšou atrakciou Islandu.

A cestu späť nám v nočnom tichu osvetľovala tá povestná magická žiara, Aurora borealis. V severských mýtoch sa o nej hovorí ako o pochodniach, ktorými predkovia osvetľujú úzky most do nebeskej ríše, aby duše mŕtvych našli cestu. Vikingovia k nej prechovávali posvätnú úctu a predstavovali si ju aj ako cválajúcich tajomných bojovníkov, ktorí sa preháňajú po oblohe. Nech je, ako chce, vidieť ju je nezabudnuteľný zážitok. Preto sa nenechajte odradiť poveternostnými podmienkami, ktoré sa riadia miestnym porekadlom:

Zdá sa vám, že je zlé počasie? Počkajte pár minút a bude to ešte horšie, čo medziiným znamená v priemere 1 300 slnečných hodín ročne. Ale nielen kvôli magickej žiare sa oplatí ostrov ohňa a ľadu vidieť. Treba sa pozrieť aj na tyrkysovozelené jazero Viti, čo sa prekladá ako Peklo, či machom obrastené chalúpky Glaumbaer. A priam svätou povinnosťou každého turistu by mal byť výlet na šíre more, odkiaľ sa dajú pozorovať veľryby. Bez toho sa vám výlet na Island ani nebude počítať.

Mena

Miestnym platidlom je islandská koruna, ISK. Na Islande môžete platiť kartou aj v tom najzastrčenejšom obchodíku v najmenšom meste. Ak napriek tomu budete potrebovať hotovosť, prvý bankomat stretnete hneď v príletovej hale.

Ako?

Každodenné lety na Island počas celého roka ponúkajú spoločnosti Iceland Express a Iceland Air. Približné trvanie letu z Londýna, Kodane, Berlína či Amsterdamu je tri hodiny. Viac info na www.icelandair. com www.icelandexpress.com. Nezabúdajte, že Island je súčasťou Európskeho hospodárskeho priestoru (hoci nie je členským štátom EÚ).

Ďalšie rady

  • Ak neplánujete na Islande iba posedávať v jednom z miestnych barov, doneste si pár poriadnych topánok a nepremokavú vetrovku.
  • Nebuďte hlúpe. Keď je niečo označené ako nebezpečné, pravdepodobne to nie je zo žartu: www.safetravel.is.
  • Naučte sa pár základných slov. Ocenia to napriek tomu, že vám pravdepodobne pre divný prízvuk nebudú rozumieť.
  • Pýtajte sa miestnych a dajte si poradiť – nechoďte do prvej reštaurácie, z plagátu ktorej na vás bude žmurkať kreslená veľryba.
  • Alkohol je drahý – prezieravo preto nakúpte v duty free obchode na letisku.
  • Najdôležitejšie na záver: MUSÍTE vyskúšať najlepší hotdog na svete v Bæjarins Beztu pri prístave.