Nedávno sa moderátor Viktor Vincze priznal: „Často dostávam otázky, ako to zvládam ako muž, že mám vedľa seba slávnejšiu, úspešnejšiu aj lepšie zarábajúcu ženu.“ Odpoveď je vraj jednoduchá, miluje ju. „Láska podľa mňa neobsahuje pojmy sláva a úspech. Tie vytvorila ľudská myseľ. Láska nie je súťažou o to, kto viac zarobí. Láska vlastne vôbec nie je súťažou. Ak áno, tak to nie je láska. Tí, čo ma poznajú, vedia, ako rád stojím na javisku. Ale keď Adelka pracuje, chcem len sedieť v publiku. Tlieskať a byť na ňu hrdý. Som fanúšikom úspešnej ženy, ktorú milujem. A neoberá ma to o pocit, že som chlap,“ dodal.

S psychologičkou Mgr. Evou Klimovou, ktorá sa zaoberá aj pracovnou psychológiou, sme sa zhovárali nielen o role peňazí vo vzťahu.

Stačí na postoj u muža, aký má Viktor Vincze, „len“ láska a obdiv k žene alebo je to aj výchovou a mentálnou výbavou človeka?

Láska a obdiv voči partnerke a partnerovi sú jedným z pilierov vzťahu, ktorý pomáha udržiavať vzťah i po niekoľkých rokoch. Láska má veľa podôb. To, čo obdivujeme na partnerovi, sa časom mení. Je to dané tým, že sa partneri spoznávajú, zažívajú spolu bežný život, rôzne situácie. Aj osobný kontext života každého partnera sa časom mení. Tým myslím príchod detí, prácu, priateľov, zdravie. Môže sa stať, že práve veci, ktoré sme na partnerovi v úvode obdivovali, nám začnú neskôr prekážať.

V prípade Adely a Viktora môže byť situácia v istom zmysle deformovaná aj tým, že ona je síce megahviezda, ale Viktor je ako moderátor takisto uznávaný a aj jeho mužskému egu sa preto dostáva dostatok  pozornosti.  Ako to však vyzerá, keď sú v takejto situácii bežní ľudia a muž možno čelí v krčme posmeškom kolegov či susedov, že jeho žena ťahá domácnosť?

Ocenenie potrebujú všetci. Každý človek potrebuje občas zažiť úspech, je to dôležité pre naše vnútorné prežívanie, sebaúctu. Je však individuálne, čo je pre nás úspech a aké sú naše hodnoty a predstava, ako máme žiť, aká má byť rola ženy a rola muža. Muža mužom nerobí iba to, či nosí domov viac peňazí ako žena. Nejaké predstavy, ako sa má správať muž a žena, nám boli dané výchovou, v pôvodnom rodinnom prostredí. Tieto sa však tiež časom menia, najmä ak sa menia podmienky nášho života.

Zotrvávanie na rodových stereotypoch, predovšetkým na tých, ktoré hovoria o moci či presnom rozdelení úloh, nie je veľmi dobré. Muž často situáciu, keď žena viac zarobí alebo je „úspešnejšia“, sám v sebe prijme a nerieši ju, až kým mu nejaký „dobrák“ nezačne dohovárať alebo si nerobí posmešky.

Ak sa situácia opakuje, prípadne sa tlak okolia zvyšuje, môže muž o sebe začať pochybovať, žiarliť, cítiť sa menejcenný pred ostatnými, málo užitočný. Môže sa zmeniť jeho správanie, jeho postoj k situácii, môže hľadať rôzne spôsoby, aby sebe alebo okoliu niečo dokázal. Zvládnuť akýkoľvek tlak je často veľmi ťažké. Je potrebné mať minimálne sebadôveru, dôveru vo vzťah, v partnera, mať okolo seba ľudí, ktorí vás akceptujú a oceňujú za iné veci, ako je príjem. 

Našim čitateľom sme položili otázku, či podľa ich názoru môže zničiť vzťah dvoch ľudí fakt, že je žena úspešnejšia. Vyše 70 % odpovedalo, že áno. Čo si myslíte vy?

Ako som už povedala, môže... Asi samotný fakt, že žena je úspešnejšia, vzťah nezničí, môže však ísť o spúšťač rozporov, žiarlivosti a podobne. Veci sa na seba začnú nabaľovať a to váš vzťah nemusí zvládnuť.

Pokračovanie na ďalšej strane.