Za posledných pätnásť rokov hladina Liptovskej Mary nikdy neklesla nižšie než teraz. Suché leto spôsobilo, že už od júla sa voda v priehrade nenápadne strácala, napokon sa spod nej vynorili cesty, mosty, či zvyšky základov domov.

Takáto neobvyklá scenéria dnes láka nielen miestnych, ale aj turistov, ktorí na začiatku jesene oddychujú na severe Slovenska. Najčastejšie sa vyberú po zatopenej hlavnej ceste, ktorá kedysi viedla z Liptovského Mikuláša cez dnes už neexistujúce obce, ďalej cez Vlachy až do Ružomberka.

Zatopila cesty aj kaštiele

Neobyčajné scenérie však lovci netradičných zážitkov spoznajú aj vo viacerých zátokách. Hladina vody je v nich až o dvadsať metrov nižšie než obvykle a môžu sa tak prejsť po miestach, kde kedysi jazdili autobusy a stáli zemianske kaštiele.

Hladina je asi o osem metrov nižšie, než obvykle.
Zdroj: JÁN DZÚR

Liptovskú Maru postavili v rokoch 1969 – 1975, z máp vymazala trinásť dedín  a 732 domov, vysťahovať kvôli nej sa muselo asi štyri tisíc ľudí.  Naša najobjemnejšia vodná nádrž má rozlohu 27 kilometrov štvorcových a dnes tvorí neodmysliteľnú súčasť  Liptova.