Kým napríklad minulý týždeň boli vozovky okolo Nitry suché, posýpače v Prešovskom kraji počas prvého výdatného sneženia najazdili trinásťtisícpäťsto kilometrov: tretinu obvodu zemegule. Okolo Banskej Bystrice sa zasa za jediný deň stalo desať dopravných nehôd a vyše tridsať škodových udalostí. Za všetkými stála poľadovica a vločky. Donovaly, najvyťaženejší slovenský horský priechod, kde sa opäť spriečili kamióny, dokonca uzavreli.

Ak sa predsa len rozhodnete ísť autom, nikdy na rizikových úsekoch nejazdite na letných pneumatikách a pred horským priechodom vždy natankujte. Ak nie ste zdatní šoféri, využite radšej vlak. Okrem tradičných spojov z Bratislavy do Košíc nachystali železnice tesne pred sviatkami päť posilových rýchlikov.

Čertovica

Odkiaľ idem: Z Bratislavy do Vysokých Tatier

Prečo sa jej vyhnúť: Kritický úsek Malužiná – Mýto pod Ďumbierom meria len dvadsaťpäť kilometrov, no až osemstometrové prevýšenie spôsobuje, že sneh tu tento rok skomplikoval situáciu už v októbri. Vlani vo februári na Čertovici odstreľovali päťmetrovú lavínu, pred tromi rokmi sa tam dokonca prepadla vozovka. Na bok sa tu na poľadovici prevrátili nielen osobné autá a kamióny, ale dokonca aj linkový autobus, v ktorom sa zranili dvaja ľudia.

Alternatíva: Cesta od Žiliny popod Strečno, prípadne cez Terchovú a Dolný Kubín do Ružomberka. Vodiči sú tu disciplinovaní najmä preto, že na ostatných úsekoch sú už zápchy alebo sa tam stala dopravná nehoda...

Získate: Obe trasy sú pod drobnohľadom cestárov, okrem extrémnych situácií sa námrazy a závejov báť nemusíte.

Rizikový Silvester: Ktoré slovenské cesty sú nebezpečné?

Foto: Archív

Javorina

Odkiaľ idem: Z južného Slovenska na sever

Prečo sa jej vyhnúť: Cesta medzi Hriňovou a Breznom podstatne skracuje známu trasu z Novohradu cez Zvolen na sever Slovenska, no horský priechod Javorina je plný ostrých zákrut. Riskantný úsek meria skoro trinásť kilometrov a keďže ste v horách, často tadiaľto jazdia nákladné autá s drevom. Kritické je klesanie od Čierneho Balogu, kde sa v zime tvorí poľadovica. V okolí Lomu nad Rimavicou sa na ceste často robia dvojmetrové záveje alebo je na nej utlačený sneh. Niet zimy, aby tu niekoľko áut neskončilo v priekope.

Alternatíva: Z Lučenca do Tatier sa vydajte cez Donovaly a Ružomberok.

Získate: Hoci trasa je skoro o sto kilometrov dlhšia, cesta je široká a bez prekvapivých prevýšení.

Huty

Odkiaľ idem: Z Oravy na Liptov

Prečo sa im vyhnúť: Cesta medzi Liptovskými Matiašovcami a Zubercom patrí k vôbec najnáročnejším zimným úsekom na Slovensku. Sú tu ostré, málo prehľadné serpentíny. V tisícmetrovej výške sú časté snehové jazyky, pri náhlom oteplení zasa voda v noci stvrdne na kameň a zo snehu sa stávajú kryhy. Náraz do nich môže poškodiť auto a spôsobiť vážnu kolíziu.

Alternatíva: Obíďte Huty cez Ružomberok.

Získate: Nebudete sa báť, že vaše auto zletí do rokliny. Cesta je prehľadnejšia a bezpečnejšia, hoci je o pár kilometrov dlhšia.

Levoča

Odkiaľ idem: Z Popradu do Prešova

Prečo sa jej vyhnúť: Po zídení z dokončenej diaľnice pri Spišskom Štvrtku sa ďalej na východ dostanete najrýchlejšie cez dva kopce okolo Levoče, no oba majú pomerne prudké stúpania. Tie spôsobujú problémy najmä kamionistom, ktorí dúfajú, že sa k tunelu Branisko dostanú aj bez reťazí. Potom majú problém nielen oni, ale aj autá za nimi.

Alternatíva: V Spišskom Štvrtku sa vyberte smerom na Spišskú Novú Ves, potom sa cez Jamník dostanete na svoju pôvodnú trasu v Klčove.

Získate: Namiesto dvoch nepríjemných kopcov je tam len jeden nižší za Odorínom. Trasa je pritom len o šesť kilometrov dlhšia. Vedie však cez viacero dedín, čo spomalí dojazd.

Foto: Archív

Chmeľovský kopec

Odkiaľ idem: Z Prešova na severovýchod Slovenska.

Prečo sa mu vyhnúť: Pahorok za Lipníkmi je postrachom šoférov v prípade, že ho zablokujú kamióny. Navyše, ak sa vám v prudkom snežení podarí zdolať túto horu, ešte nemáte vyhraté. Na trase totiž strašia aj serpentíny za Šarišským Štiavnikom.

Alternatíva: V Kapušanoch zahnite smerom na Bardejov a do cieľa dorazíte veľkým oblúkom. Štyridsaťkilometrová trasa sa predĺži o vyše dvadsať kilometrov. Navyše, v okolí Bardejova cestári nemôžu používať chemický posyp, je teda dosť možné, že sa to tam bude viac kĺzať.

Získate: Ak dopravné správy neveštia nič dobré, vydržte radšej v Prešove. Možno stratíte pár hodín, no dosiahnete, že vaše sviatky budú naozaj pokojné.

Nebezpečné sedlá

Donovaly

Najobávanejší horský priechod na Slovensku má veľké prevýšenie a v chumelici je náročný aj po rozšírení kritických úsekov. Situáciu tu, žiaľ, rok čo rok komplikujú nedisciplinovaní šoféri kamiónov. Tunel popod hory zakaždým narazil na nedostatok financií.

Soroška

Na južnej trase zo Zvolena do Košíc je pre vodičov postrachom Soroška za Rožňavou, kde kolóny spôsobuje nielen sneh, ale aj časté nehody nákladiakov. Z Gemera do Turne nad Bodvou sa dá dostať aj cez Maďarsko. No kým slovenský úsek cesty meria tridsaťdva kilometrov, obchádzka cez Aggtelek ju predĺži raz toľko.

Kremnické Bane

Sú vyťaženým priechodom medzi Martinom a Žiarom nad Hronom. Kamionisti tu obchádzajú Donovaly, no práve ich vinou sú tu časté nehody.

Pred cestou si trasu overte na www.zjazdnost.sk. Na tejto stránke zistíte nielen stav ciest, ale aj dopravné obmedzenia.