Barokovú záhradu na Bratislavskom hrade po rekonštrukcii opäť sprístupnili pred piatimi rokmi a ak budete na výlete v hlavom meste, určite ju nevynechajte. Architekti a historici jej vrátili tvár akú mala pred ničivým požiarom, ktorý v roku 1811 hrad zmenil na ruinu.

Vychádzali pritom z pôvodných nákresov záhradného architekta, ktorý oddychové miesto projektoval pre Máriu Teréziu. Línie, osy stromov i živé ploty nastavili tak, ako za čias panovníčky, ktorá si z hradu urobila svoje prepychové sídlo.

Gýč, či návrat k baroku?

V záhrade je 122 strieborných líp, asi 6 tisíc krušpánov v živých plotoch a asi 1500 letničiek. Priestor skrášľuje niekoľko terás, sôch a v dolnej časti aj malá fontána. Na viacerých miestach sú lavičky, kde si môžete posedieť.

Aktivisti nie tak dávno tvrdili, že ide o gýč.
Zdroj: JÁN DZÍR

Hoci aktivisti sa počas rekonštrukcie záhrady ohradzovali, že ide o gýč a viac ako barokové časy pripomína skatepark, nenechajte sa od návštevy najohováranejšej slovenskej barokovej záhrady odradiť. Keď sa budete prechádzať ufúľanými uličkami v bratislavskom podhradí, ešte si na ňu spomeniete...