„Civilizácie Južnej Ameriky uctievali slnko, ich vládcovia boli jeho synmi. Zlato im pripomínalo slnko, ozdoby z neho museli byť poriadne vyleštené,“ hovorí Kateřina Havelková zo spoločnosti, ktorá je usporiadateľom unikátnej akcie.

Najväčší poklad na svete

Zlato pre Inkov nebolo platidlom, ale magickým darom, z ktorého vyrábali korunovačné predmety, šperky, zbrane a rituálne predmety. Medzi najcennejšie zo stovky exponátov v Bratislave patria zlaté ruky v nadživotnej veľkosti, rituálne poháre, zlaté kreslo či pohrebná zlatá maska zdobená smaragdmi.

Nie každý vidí zlato Inkov u nás rád.
Nie každý vidí zlato Inkov u nás rád.
Zdroj: JÁN DZÚR, ARCHIV PLUSKA.SK

Majú hodnotu desiatok miliónov eur, no viac ako Indiánov zlato fascinovalo Európanov. Keď v prvej tretine šestnásteho storočia Francisco Pizarro rozvrátil najsilnejšiu ríšu starého amerického kontinentu, španielski žoldnieri sa o väčšinu vzácnych predmetov pobili. Stovky ton zlata a striebra neskôr roztavili na prúty a na lodiach odviezli do Európy, časť najväčšieho pokladu na svete však stále nenašli. Traduje sa, že kľúč k jeho objavu schováva tajné písmo, ktoré objavili na Spiši!