Svätý Kríž: Stál pod priehradou

Evanjelický drevený artikulárny kostol postavil majster Jozef Lang v obci Paludza, pred jej zatopením vlnami Liptovskej Mary ho rozobrali a nanovo vyrástol v obci Svätý Kríž. Jedna z najväčších drevených stavieb v strednej Európe je veľkým lákadlom pre turistov z celého sveta.

Má pôdorys kríža, na strope a chóre sú rastlinné a figurálne maľby, na ktorých vidno odev ľudu, mešťanov a šľachticov zo sedemnásteho a z osemnásteho storočia. Artikulárne kostoly pôvodne nemohli mať vežu so zvonom, pri ich výstavbe nesmeli použiť železo ani kameň a stavať ich dovolili len mimo hraníc obcí. Dnes sa ku kostolu poľahky dostanete autom či na bicykli. Sú tu lavičky, kde si v tieni stromov môžete oddýchnuť.

Kvačianska a Prosiecka dolina: Okruh cez dva kaňony

Najkrajším rodinným výletom na Liptove je okruh z Kvačianskej do Prosieckej doliny. Najčarovnejším miestom na ňom je roklina, kde sa spájajú tri doliny: Borovianka, Ráztoka a Kvačianka. Sú to Oblazy, lokalita známa technickými pamiatkami: mlynom, pílou a množstvom drobných stavieb. Pasú sa tu sliepky i kozy, behajú mačiatka, klepoce vodný mlyn.

Liptov je turisticky príťažlivý región.
Zdroj: JÁN DZÚR

V údolí, ktoré si obľúbili filmári a natočili tu aj zábery z filmu Jánošík – Pravdivá história, si môžete obzrieť spodný mlyn. Predávajú v ňom pohľadnice a mapky, no poskytnú vám aj dobrú radu.

Trochu adrenalínu

Z Oblazov sa cez náhornú planinu Svorad dostanete do Prosieckej doliny. V Jóbovom prepadlisku, kde sa na hladkej stene treba pridŕžať lán upevnených do skál, zažijete trochu adrenalínu. Neskôr zídete po troch pevných rebríkoch, a ak máte čas a silu, nezabudnite z hlavného chodníka odbočiť asi k pätnásť metrov vysokému vodopádu Červené piesky.

Liptov je turisticky príťažlivý región.
Zdroj: JÁN DZÚR

K ústiu Prosieckej doliny sa odtiaľto dostanete asi za hodinu, ďalších šesťdesiat minút si naplánujte na pochod popod Prosečné do Kvačianskej doliny, kde svoj okruh uzavriete.