Je to tak, zvláštna vôňa vzduchu presiaknutého naftou je všadeprítomná. Pikantné sú aj malé bublinky, ktoré sa vytvárajú na povrchu nepokrytom asfaltom. „Keď na ne stúpite, puknú a vytečie tmavá tekutina,“ spomína na svoje benzínové zážitky moderátor, ktorého upútala aj cena paliva na tomto exotickom mieste. Azerbajdžanci tankujú liter približne za 40 centov. Miestna mena manat je silná asi ako euro, takže pre našinca je prepočítavanie cien ľahké. „Jedna k jednej, je to najjednoduchšie,“ tvrdí moderátor a vypočítava: „Kompletný obed v reštaurácii za sedem, nealkoholický nápoj za jeden manat. Oblečenie cenovo ako u nás. A všade sú predajne áut, oni hádam ani nemajú servisy, keď sa im staré auto pokazí, hneď kupujú nové a cena je asi tak dvojtretinová v porovnaní so Slovenskom.“

Pozrite si čarovný Nový Dubaj

„Najmodernejší kulturák na svete má mať vnútri tvar ľudského ucha,“ hovorí Roman Bomboš.
Foto: archív R.B.

Najstaršie hlavné mesto

„Každý sa ma pýtal, či to tam naozaj vyzerá tak exoticky,“ smeje sa Roman, „a ja len pritakávam, že áno. Zopár mojich známych sa dokonca na základe obrázkov chystá v lete Azerbajdžan navštíviť.“ Niekoľko stáročí po Marcovi Polovi, ktorý v rámci svojich pútí po Hodvábnej ceste miesto takisto navštívil, teda objavia exotiku aj Slováci. Baku je najstarším hlavným mestom sveta, zmienky o ňom nájdete už v tisícročnej egyptskej Knihe mŕtvych a podľa archeologických nálezov sa odhaduje, že mesto je staré približne šesťtisíc rokov! „Výnimočnosť Baku je však v tom, že sa v ňom dokážu snúbiť archeologické pamiatky a stredoveká história s najmodernejšími stavbami,“ dodáva Bomboš. Aj preto si hlavné mesto Azerbajdžanu vyslúžilo prívlastok Nový Dubaj.

Pri fotografovaní pamiatok však treba dávať veľký pozor, aby ste neodfotografovali štátnu budovu. Grécky choreograf na Eurovízii to urobil a takmer skončil na dva mesiace vo väzení, celý incident napokon riešilo veľvyslanectvo. Obavy z terorizmu v tejto krajine sú, napäté stáročné vzťahy s Arménskom a nevyriešená citlivá otázka územia Náhorného Karabachu robí z Baku stále potenciálny terč. A keď sa k tomu pridá všadeprítomná polícia, ktorá dbá o to, aby nikto nepodkopával dôstojnosť prezidenta Alijeva a radikálne likviduje akúkoľvek formu protestu, zostávajú negatívne fliačky, ktoré ani rast mesta a jeho moderná architektúra zatiaľ nedokážu prekryť.

Budova vlády, ktorá sa, mimochodom,
nesmie fotografovať.
Za fotku sa sedí dva mesiace...
Budova vlády, ktorá sa, mimochodom, nesmie fotografovať. Za fotku sa sedí dva mesiace...
Zdroj: Profimedia.sk

Fotiť vládnu budovu je zakázané.
Foto: Profimedia.sk

Hotel ako plamene

Moderné stavby, ktoré vyrástli v priebehu posledných piatich rokov, zmenili panorámu mesta a spravili z neho zaujímavú destináciu aj pre filmárov a fotografov. V Baku sa nakrúcajú turecké telenovely, najväčšie hviezdy kontinentu využívajú mesto ako scenériu pre svoje videoklipy. Prenosy z Eurovízie sledovalo približne dvesto miliónov divákov, čo lokalitu ešte výraznejšie zviditeľnilo. Niektoré cestovné kancelárie už teraz hlásia vypredané zájazdy, v ktorých ponúkajú nielen prehliadku hlavného mesta, ale aj návštevu neďalekých naftových polí a prírodných lokalít, ktoré na prvý pohľad pripomínajú náš Liptov. Pár kilometrov za dvojmiliónovým mestom sa začína prírodná rezervácia, kde je príroda takmer nedotknutá. Pre Baku súčasnosti sú okrem turistov typické aj žeriavy.

„Staviteľský boom je obdivuhodný, veď len Crystal Hall, kde sa súťaž konala, postavili za necelé štyri mesiace,“ vysvetľuje Bomboš. „A možno by to stihli ešte skôr, len v Baku fúkal celý mesiac prudký vietor, ktorý brzdil práce.“ Otázne je, čo sa bude v priestore konať po súťaži. Kolektívne športy v tejto krajine nemajú veľkú tradíciu a na miestnych interpretov nezvykne chodiť 25-tisíc divákov. „Pre Azerbajdžan to však určite neboli do vzduchu vyhodené peniaze, pretože počet nových a nadšených turistov stále rastie.“ Tesne pri hale je ďalšia dominanta mesta, najväčšia vlajka na svete zapísaná do Guinnessovej knihy rekordov. Vlaje na stožiari vysokom 170 metrov, má plochu polovice futbalového ihriska, váži 350 kilogramov a počas dažďa sa jej hmotnosť zdvojnásobí. „Aktuálne je vo vzduchu tretí kus, predchádzajúce dve totiž prudký vietor roztrhal na franforce,“ vyťahuje Roman ďalšie pikantérie. No a trojicu zvláštností na jednom mieste ešte dopĺňa aj nový hotel, ktorý pripomína plamene ohňa. Skladá sa z troch veží, ktorých osvetlenie je pravidelne riadené počítačom a počas hudobnej súťaže žiarili vo farbách vlajok zúčastnených krajín, v súčasnosti svietia do nočného Baku farbou plameňov.

Mesto budúcnosti

Z ďalších pamiatok, kvôli ktorým sa Baku určite oplatí navštíviť, treba spomenúť najmä tzv. Panenskú vežu, z ktorej je nádherný výhľad na celé Baku. Bola v nej vraj zamurovaná sultánova dcéra, ktorá sa zaľúbila do neurodzeného mladíka. Zo žiaľu potom skočila do mora, ktoré v dávnych časoch skutočne obmývalo stavbu. Dnes však stojí v centre mesta, na suchu. A fascinujúci je aj pohľad na Kultúrne centrum, ktoré ešte len dokončujú, ale už teraz vyzerá ako kríženec lietajúceho taniera a chobotnice a vnútri pôsobí ešte impozantnejšie.

„Celý interiér je navrhnutý tak, že vyzerá ako vnútrajšok ľudského ucha. Projektanti nemohli vybrať vhodnejší tvar na priestor, kde sa budú hrať divadelné predstavenia a rôzne druhy koncertov,“ hovorí Roman Bomboš, ktorý dúfa, že sa o pár rokov do Baku, aspoň v pozícii turistu, vráti. „Miestni obyvatelia tvrdia, že do piatich rokov budú bývať v najkrajšom a najmodernejšom meste na svete a podľa toho, čo som tam videl, to možno stihnú aj skôr,“ dodáva moderátor.