V drsnom období epidémie koronavírusu bolo romantiky ako šafranu. A hodí sa aj dnes, keď možno prichádza nová vlna pandémie plus na povrch vyplávajú ekonomické dôsledky spoločenského útlmu. Kde lepšie zabudnúť na problémy než na overenej klasike? Najmä keď sa jej ujali filmári, ktorí majú s romantickými komédiami najlepšie skúsenosti a nakrútili filmy ako Štyri svadby a jeden pohreb, Láska nebeská či Notting Hill.

Polepšená

Tentoraz si vybrali románovú klasiku Jane Austenovej Emma. Je o dievčine, ktorá sa veľmi rada zahráva s citmi iných ľudí. Má totiž všetky triumfy v rukách. Je mladá, krásna, bohatá, bystrá a trochu intrigánka, takže sa vyžíva v pozícii dohadzovačky a s gustom páruje. Najprv jej to vychádza, ale ako jej rastie sebavedomie, robí maléry. Je presvedčená, že každému srdcu dokáže rozkázať. Život ju však poučí, že sa mýli, a nedokáže prikázať ani tomu vlastnému.

Mutantka a rocker

Ako to pri dobových filmoch býva, hlavnou devízou filmu sú nádherné interiéry aj exteriéry a výpravné kostýmy. Film však nestavia na prvoplánových hviezdach. Hlavná predstaviteľka Anya Taylor-Joy sa všeobecne známou možno len stane. Americká modelka a herečka výraznejšie zažiarila v historickom horore Čarodejnice či v sci-fi Morgan, no teraz sa objaví i v X-Menoch, v novinke Noví mutanti.

No aj ak ste Anyu ešte nevideli, určite poznáte iného herca. Postarší anglický džentlmen je totiž Bill Nighy, ktorého si zaručene pamätáte z Lásky nebeskej ako starnúceho rockera, ktorý naspieva vianočný hit.