Odľahlé mestečko Šatov leží na hraniciach Moravy s Rakúskom. Preslávili ho betónové bunkre z medzivojnových čias, lány viniča a neporušená príroda, ktorá je dnes rajom výletníkov. Nie vždy sem však turisti z celej Európy mohli na-kuknúť. Šatov za totality na desiatky rokov hermeticky uzatvorili. Po jeho uliciach sa smeli pohybovať len miestni občania a pohraničiari, ktorých kasárne stáli priamo v obci. Teraz je všetko inak.

Aj vďaka geografickej zastrčenosti patrí Šatov k najobľúbenejším miestam výletov na južnej Morave, radi sem chodia aj české celebrity. Každý, kto v Prahe, v Brne či v Ostrave niečo v biznise, politike, športe a umení znamená, má navyše svoj súkromný box v trojstoročnom moravskom sklípku.

Šatov patrí k najväčším lákadlám juhu Moravy.
Šatov patrí k najväčším lákadlám juhu Moravy.
Zdroj: JÁN DZÚR

V podzemnom labyrinte dlhom tri kilometre je viac než tisíc zamknutých bo-xov, v jednom z nich má víno napríklad Miroslav Donutil, ďalší záujemcovia musia čakať v poradovníku. Kúsok odtiaľto sú pitoreskné kamenné uličky a uprostred nich turisticky najväčšie lákadlo regiónu, Maľovaný sklep.