„Poďme žiť!“ vykríkne partia správne naladených párty dravcov a vyráža do nočných ulíc. Lenže to, čo sa všade na svete začína takmer rovnako, bude mať v nasledujúcich hodinách odlišný priebeh. Niekedy len od zemepisnej šírky závisí, či sa baroví návštevníci dožijú rána bez ujmy alebo skončia premrznutí kdesi na záchytke. V jednej krajine vypadávajú z barov dokrvavení bitkári, v inej sa chodí na drink aj s pármesačným bábom v kočíku.

Chcete vedieť, kde by vám nočný život najviac sadol? Dajte si poradiť od šiestich absolventiek barového života z rôznych kútov planéty.

Bary len v hoteloch

Barbora, Doha, Katar

Katar je arabský štát a obyčajné puby a krčmy by ste tu márne hľadali. Všetky bary sú súčasťou veľkých päťhviezdičkových hotelov. V hlavnom meste Doha je približne osemdesiatpäť mužov na pätnásť žien. Ak si teda ženy vyjdú na dámsku jazdu, z každej strany sa na ne lepia chlapi.

Každý utorok sú „Ladie’s Nights“, kde sú pre dámy zadarmo bubbles drink či kokteily. Muži si radi zaplatia vstup, aby vôbec videli živú ženu. Ľudia sem vždy chodia dokonale nahodení, pretože tu platí dress code a v rifliach a teniskách by vás nikam nepustili. Vždy treba byť oblečený v štýle „smart casual“.

  • Vychytený podnik: Sky view, La Cigale Hotel, www.lacigalehotel.com. Bar s nezabudnuteľným výhľadom.

Každý platí za seba

Judita, Lund, Švédsko

Mladí ľudia si väčšinou nemôžu dovoliť chodiť do barov, preto sa každá párty začína na internátoch alebo u niekoho v byte. Tam sa zvyčajne veľmi opijú a vyrážajú na diskotéku. Dievčatá, ale aj chalani veľmi dbajú o svoj vzhľad a pri bare si každý platí za pitie zvlášť sám za seba a tunajšie ženy nečakajú, že by ich mal nejaký muž na drink pozvať.

Najviac sa pije pivo, ktorého cena v bare sa pohybuje okolo 8-12 eur. Myslím, že alkohol veľmi zvládať nevedia, pretože sa k nemu dostávajú pomerne zriedka, a keď sa už naskytne príležitosť, idú „na doraz“ a do kolien.

  • Vychytený podnik: Etage Nightclub, Malmo, etagegruppen.se. Trojposchodový podnik s niekoľkými barmi a tanečnými parketmi.
Poďte s nami na tour de bar okolo celého sveta

Zábavu robia cudzinci

Katarína, Zürich, Švajčiarsko

Zürich je kozmopolitné mesto, veď vo Švajčiarsku je pomaly viac cudzincov ako Švajčiarov. O Zürichu to platí dvojnásobne. Zábavu v baroch zabezpečujú väčšinou cudzinci, lebo Švajčiari sú stále veľmi konzervatívni a najmä šetrní. Pri jednom pive alebo dvoch deci vína dokážu sedieť potichu aj dve hodiny. Nečudo, keď za pár kokteilov pokojne zaplatíte okolo 35 frankov, teda 28 eur.

Ostrieľaní barmani dokážu rozoznať, či ste z východnej Európy. Nielen podľa hlbších výstrihov, ale podľa štýlu, akým si drink objednáte. Ženy z východnej Európy si vraj najčastejšie objednávajú drinky s vodkou alebo džinom nezmiešané, čiže alkohol zvlášť a tonik zvlášť. Pravdepodobne preto, lebo sme naučené nedôverovať barmanom.

Pozor na mladých Švajčiarov! Tí sú po istej večernej hodine a určitom promile ako utrhnutí z reťaze. Ak sa strhne pred barom bitka, čo sa stáva zriedka, polícia je na mieste okamžite.

V Zürichu nájdete všetko od pivární po pulzujúce podzemné kluby, kam sa chodia radi vyvetrať biznismeni. Počas pracovného týždňa je mnoho podnikov otvorených iba do polnoci. V Zürichu je početná česká a slovenská komunita, takže ak sa niekomu cnie za domovom, na tejto stránke nájde aj zoznam párty, ktoré organizujú rodáci.www.usgang.ch.

  • Vychytený podnik: Klub 0815, Zürich, www.0815.dj/bar/Bar. Otvorený od siedmej rána do polnoci.

Do baru aj s bábätkom

Frederica, Miláno, Taliansko

V Miláne je z čoho vyberať. Keď chcú turisti vidieť niečo špeciálne, odporúčam bary módnych značiek ako Gold Dolce … Gabbana, alebo Armani Cafe. Sme predsa v meste módy. Ženy sa podľa toho, samozrejme, aj správajú a než si vyrazia do baru, pred zrkadlom trávia celé hodiny. Príliš vyzývavo sa obliekať netreba, muži sa aj tak vždy nájdu.

S pozvaním na drink je to horšie. Veľa ľudí, nielen mladých, nemá peniaze na rozhadzovanie a na poriadny večer si musia doslova šetriť. Preto sú obľúbené typicky talianske „aperitiva“. Prídete do baru, zaplatíte za miešaný drink 10 eur, ale v cene drinku máte teplý a studený bufet, z ktorého si môžete nakladať, koľko chcete.

Pri špeciálnych príležitostiach vyrážajú do barov celé rodiny aj s deťmi, často nájdete kade-tade zaparkované kočíky a dojčatá kolujú z rúk do rúk. Tak si aj mamy oddýchnu, aj deti sa zabavia.

Vychytený podnik: 10Corso Como, www.10corsocomo.com. Začnite večer tam a zábava naberie vždy nečakaný smer.

Pozor na testosterón

Jana, Otawa, Kanada

Tak ako inde na svete, aj v Kanade lákajú bary rôzne typy ľudí. V Ottawe a okolí, kde žijem, chodia mladí ľudia do barov či diskoték veľmi neskoro. Keďže je alkohol veľmi drahý, zvykom je, že sa opijú doma za lacnejšie a do baru sa dostavia takmer o polnoci, aj keď bary obyčajne zatvárajú o druhej ráno. V baroch a kluboch nájdete aj slobodné, dvadsať-tridsaťročné ženy, ktoré tu hľadajú mužskú spoločnosť na jednu noc.

V Kanade sa pije všetko, ale populárne sú martini, vodka s redbullom či jägermeister. Samozrejme, slobodné dievčatá dúfajú, že peňaženku nebudú musieť počas večera otvoriť a nájde sa sponzor, ktorý ich na drink pozve.

Do barov sa dievčatá obliekajú veľmi sexi. Zábavné je pozorovať, ako mladé dievčatá v minišatočkách a vo vysokých podpätkoch čakajú pred barom aj hodinu, dokonca i v treskúcich kanadských mrazoch. Krčmy a pivárne lákajú skôr dospelých a niektoré puby sú známe bitkárske ciele. Keď je bar plný testosterónu v podnapitom stave, muži si to medzi sebou niekedy vyriešia ručne. Nestáva sa to často, ale pravidlom je, že podnapitá mládež sa správa príšerne a hlučne.

  • Vychytený podnik: Fat Tuesdays, Ottawa, www.fattuesdays.ca. Skvelé jedlo, hudba, atmosféra.

Odfoďte sa s ladyboyom

Alexandra, Phuket, Thajsko

Pokiaľ ide o zábavu, Thajsko je veľmi špecifické. Veľké turistické centrá, rušné, hudbou víriace ulice ako Walking street na Pattaya alebo Bangla road na Phukete, sú len pre turistov. Bavia sa tu prevažne Austrálčania a v posledných rokoch aj veľa Rusov. Do veľkých klubov prichádzajú dievčatá oblečené príliš vyzývavo na to, aké je Thajsko v tej najhlbšej kultúre naozaj konzervatívne.

Austrálčania uprednostňujú ich typické irish puby alebo aussie bary a popíjajú ich austrálske pivá. V kluboch sa okrem piva pije veľa miešaných koktailov, ktoré sú neskutočne presladené. Aj z bežného mojita spravia ten najsladší sirup.

Domáci Thajčania sa po týchto centrách pohybujú ako predávajúci a pracujúci. Ponúkajú rôzne príležitosti na exotické fotografie buď so zvieratami, alebo s ladyboymi, teda mužmi, ktorí sa stali ženou. Veľa turistov smeruje práve do kabaretov, kde títo ladyboys vystupujú. Vo väčšine barov tancujú krásky pri tyčiach na barovom pulte a mnohé bary „načierno“ponúkajú rôzne erotické služby.

Poďte s nami na tour de bar okolo celého sveta

Foto: Profimedia.sk

Typická domáca thajská zábava vyzerá v porovnaní s týmito turistickými výstrednosťami úplne obyčajne, doslova až biedne. Thajčania najradšej pijú miestnu whisky sang som, ktorú si miešajú so sódou a s ľadom typickým thajským pomerom: 0,02 cl whisky, plný pohár ľadu a skoro 3 dcl sódy. Tunajšie ženy milujú pivo San Miquel Light, ktoré sa pije s rezom limetky.

Domáci sa nikdy nechodia najesť a zabávať do reštaurácií, ktoré vlastnia cudzinci. Ja som si otvorila kaviareň a lounge bar v Thajsku, no 95 percent mojich zákazníkov tvoria cudzinci. Často sa stáva, že Thajčania u cudzincov v bare jednoducho nezaplatia. Chcú nám dať pocítiť, že by sme im mali byť vďační za to, že žijeme v ich krajine a oni nás poctili svojou návštevou. No ja som bola za nich vďačná, priniesli vždy radosť a úsmev do môjho baru.

  • Vychytený podnik: Seduction, Phuket, www.seductiondisco.com. Bar a disko v jednom.