Otázku „A je tam bezpečne?“ kladieme v poslednom čase predajcom letných zájazdov ako jednu z prvých. To, či sa po pláži nebude preháňať šialenec s kalašnikovom, nás prirodzene zaujíma viac než to, či je v rezorte päť alebo desať toboganov. Potvrdili nám to vo viacerých cestovkách.

Ani tá najvyleštenejšia veštecká guľa však dnes nevie predpovedať, čo sa kde udeje. Naposledy vzbudila rozruch správa nemeckého denníka Bild o tom, že džihádisti sa počas leta chystajú útočiť v talianskych, francúzskych a španielskych letoviskách. Zabijakmi by vraj mali byť Senegalčania hlásiaci sa k Islamskému štátu.

Prezlečení za plážových predavačov suvenírov údajne budú strieľať do ľudí a klásť bomby pod ležadlá. Hoci nemecké aj talianske úrady tieto informácie označili za nepodložené, fantázia ľudí už pracuje na plné obrátky. Veď sa hovorí, že bez vetra sa ani lístok nepohne, a ešte stále máme v živej pamäti otrasné zábery mŕtvych dovolenkárov v plavkách, zväčša Britov, na pláži tuniského letoviska Súsa.

Predstava, že by ste mali v akomkoľvek európskom letovisku každé ráno skontrolovať, či pod vaším ležadlom nie je nastražená bomba, je absurdná. Rovnako aj strach, že každý tmavý plážový predavač šatiek alebo dáždnikov vás chce zabiť.

Rôzne informácie

Ak sa teda chcete kúpať v mori alebo spoznávať historické pamiatky, ostáva iba jediné – veriť, že nebudete na nesprávnom mieste v nesprávnom čase, a vybrať sa do relatívne bezpečnej destinácie. Ktorá to dnes je? Informácie sú často protichodné. Bezpečnostný analytik Andor Šándor napríklad pre denník Plus JEDEN DEŇ povedal, že by sa rozhodne vyhol Egyptu, Tunisku, ale aj Malte a ostrovom Lesbos a Kos, „lebo sú preplnené utečencami“.

Cestovná kancelária Hydrotour pritom zavesila na svoju internetovú stránku list Georga Kyritsisa, starostu ostrova Kos, v ktorom sa hovorí aj to, že k prvému aprílu ostalo na ostrove šesťdesiatdva migrantov a čoskoro ich majú presunúť na pevninu. Navyše, list obsahuje odkaz na internetovú stránku, kde si turisti môžu vďaka kamerám on-line pozrieť situáciu v prístave a na hlavnom námestí.

Na vlastné oči

Rovnako aj Lenka Perecová z CK Ruefa Reisen potvrdila, že veľké grécke ostrovy sú dnes pre turistov úplne bezpečné: „Niektorí naši delegáti tam žijú celoročne, a tak máme informácie z prvej ruky.“ Aj dovolenku v Egypte, v rezortoch v Hurghade či v Marsa Alam, asi dvesto kilometrov južne od Hurghady, teda nie na Sinajskom polostrove, považuje za bezpečnú: „Máme dosť klientov, ktorí sa tam vracajú aj v tejto situácii. Teraz je tam aj najpríjemnejšie počasie.“ Podľa nej nie je dôvod na paniku ani v Turecku, ktoré je u turistov v nemilosti pre nedávne útoky: „Hotely aj pláže sú vo zvýšenej miere strážené, situácia je tam pokojná. Útoky sa týkali veľkých miest, v Istanbule a Ankare.“

Na internetovej stránke americkej ambasády v Turecku zasa nájdete varovanie aj pred cestou do turistami milovanej Antalye. No a potom tu je prípad Rusov, ktorým vláda stopla letecké spojenia s Tureckom aj s Egyptom. Úporne hľadajú cestičky, ako sa cez Izrael dostať na dovolenku na Sinaj, ktorý nepovažujeme za bezpečný. Buď oni nemajú pud sebazáchovy, alebo už naozaj nevieme, kde sa čo deje.

Dovolenka zadarmo

Boj o klienta vyzerá rôzne. Kampaň, ktorá má presvedčiť ľudí, aby sa nebáli cestovať, spúšťa napríklad CK Firo-tour: „Jednu rodinu a dve dvojice, ktoré vyžrebujeme, pošleme zadarmo na dovolenku do troch rôznych destinácií,“ hovorí Hana Ivanová. Jedinou ich úlohou bude informovať o skutočnej situácii v letoviskách ostatných klientov cestovky. Samozrejmosťou je bezplatná zmena destinácie až do tridsať dní pred odletom so zachovaním zliav. Hana Ivanová priznáva, že táto sezóna je veľmi špecifická.

Ľudia do poslednej chvíle s výberom dovolenky vyčkávajú, majú pocit, že keď si kúpia zájazd tesne pred odletom niekde, kde sa nič nestalo, hádam to tak zostane aj vtedy, keď tam budú dovolenkovať oni. „Chápeme obavy klientov, ale vzhľadom na to, že nemecký a britský trh sa presunuli do európskych letovísk, už teraz je problém s rodinnými izbami alebo s letenkami a s ubytovaním pre väčšie skupiny klientov.“ Last minute ponuky budú, ale čakať na ne sa oplatí len tým, ktorí netrvajú na hoteli priamo na pláži, bez služieb all inclusive, skrátka, uspokoja sa s menším pohodlím.

Vítaní Rusi

Nielen Nemci a Angličania, ale aj Rusi hľadajú nové destinácie, hlavne pre spomínané prerušené dovolenkové lety do obľúbeného Turecka a Egypta. Vlani ich tam dovolenkovali takmer štyri milióny. O náročnú ruskú klientelu bojujú viaceré krajiny. Rumuni napríklad nedávno spustili akciu Pláže pre Rusov.

Hotely na čiernomorskom pobreží v rámci nej ponúkajú izby za desať eur na deň. Podobné chúťky má aj Albánsko, Maroko, Keňa, Španielsko, Tunisko aj Grécko, kde je však pre nich draho. Predpokladá sa, že v lete zaplavia aj chorvátske pobrežie, pretože získať tamojšie vízum nie je pre nich až taký problém. Veľký záujem je aj o Malorku. Skrátka, čakať na kúpu dovolenky do oblastí, ktoré sa zatiaľ považujú za nerizikové, je dnes riziko…

Registrujte sa

  • Pred cestou do zahraničia si pozrite cestovné odporúčanie na stránke ministerstva zahraničia www.mzv.sk. 
  • Zaregistrujte sa v dobrovoľnom registračnom formulári MZVaEZ. Budete informovaní o prípadnom nebezpečenstve. 
  • Uzavrite cestovné poistenie. „Zámerom teroristov je šíriť strach, donútiť ľudí zmeniť životný štýl a zasiahnuť ekonomiky dotknutých krajín. Je na nás, či im to umožníme. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že dnes už, žiaľ, neexistuje nijaká absolútne bezpečná destinácia, no dodržiavaním istých zásad je možné riziko ohrozenia zredukovať. Rady a odporúčania v tomto smere sa nachádzajú na našej stránke,“ povedal nám hovorca ministerstva Peter Stano s dôvetkom: „Len pripomínam, že štatisticky je najväčším ohrozením pre naše zdravie a život vlastná domácnosť.“