Zima na Slovensku sa zatiaľ príliš nevyznamenala, podľa meteorológov patrí k najteplejším v histórii. K plusovým rekordom sa pridal dážď a víchrice, jedna z nich v Tatranskej Bukovine v poľských Tatrách pred pár dňami strhla strechu požičovne lyží a zabila matku (†52) s dcérou (†15). Zimné strediská napriek vyčíňaniu počasia praskajú vo švíkoch, navyše tento týždeň do nich na jarné prázdniny prichádzajú dva silné regióny, Bratislava a Varšava. Jazdu na zjazdovke si túžia užiť školáci aj slabší športovci z dvoch hlavných miest, ktorí tento rok sneh ešte nevideli.

Deti do 15 rokov musia mať na zjazdovke na hlave prilbu. Tá podľa odborníkov dokáže zabrániť až 85 percentám poranení hlavy.
Deti do 15 rokov musia mať na zjazdovke na hlave prilbu. Tá podľa odborníkov dokáže zabrániť až 85 percentám poranení hlavy.
Zdroj: Picasa

Riskujú

Na konci osemdesiatych rokov nebol výstroj a bezpečnosť lyžiarov zďaleka na takej úrovni, ako je dnes, no ťažký úraz na kopci sa stal výnimočne. Teraz zranení v zimných strediskách pribúda. Denne ich Horská záchranná služba (HZS) rieši desiatky. „Najčastejšie nám klienti hlásia vykĺbenia, podvrtnutia, zlomeniny končatín a rebier, poranenia kĺbov, členkových a kolenných väzov. Ale aj otrasy mozgu, odreniny a rany zo zľadovateného svahu,“ pripomína Lucia Muthová z jednej zo slovenských poisťovní. Ale väčšina ľudí je taká, že ak sa už do hôr vyberie, tak riskuje a navráva si, že im sa nič stať nemôže.