Scenárista a režisér Ari Aster zaujal milovníkov hrôzy a napätia už svojím debutom Prekliate dedičstvo. Bola to rodinná dráma zamaskovaná ako horor, založená na Asterových skúsenostiach pri zdolávaní traumy po rozchode. Už vtedy sa vraj zrodila aj idea Slnovratu, akurát si na realizáciu musela počkať.

V krajine krutých Vikingov

Aj v Slnovrate skúma rozpad vzťahu, ale prostredníctvom zvrátenej rozprávky, ktorú situoval do Švédska. V zapadnutej severskej dedinke zažije skupinka mladých Američanov apokalyptické dobrodružstvo. Aj tu hlavná postava, mladá Američanka, zdoláva osobnú stratu, keď sa jej rozpadá vzťah s priateľom. Všetko sa komplikuje, navyše sa ocitnú ešte aj v absolútne neznámom  svete.

Aster si kvôli filmu robil prieskum severských folklórnych tradícií a pohanstva. Snažil sa pochopiť, ako žili ľudia vo vidieckych a náboženských škandinávskych osadách pred 500 rokmi až do súčasnosti. Postupne bol výskum čoraz temnejší a odrazu sa ponorili do ohavnejších zvykov vrátane mučiacich metód Vikingov. A skupinku moderných mladých Američanov vsadil napokon do prostredia strašidelného kultu, vykonávajúceho sériu tisícročných rituálov počas letného festivalu na ďalekom severe Švédska. Výsledkom je  halucinogénna znepokojujúca rozprávka pre dospelých, ktorej stojí za to obetovať letný večer.