Cameron už z Avataru 2 predviedol prvé zábery. Do práce sa však nepustil v USA, ale na Novom Zélande, kde sú benevolentní. Naopak, v Hollywoode je to veľmi prísne. Ktovie, či by tam vôbec stihol premiéru naplánovanú na budúci rok.

Aj Hollywood prepúšťa

Hollywoodske štúdiá ešte nenakrúcajú. Premýšľajú o stratégii, ako bude vyzerať filmový priemysel s koronavírusom za pätami. Zvažujú dokonca, že popri maskéroch a štylistoch budú zamestnávať novú profesiu, odborníkov na COVID-19. Mali by radiť filmárom, ako točiť aj milostné či akčné scény, a pritom hercov neohroziť.

Už teraz je jasné, že veľa ľudí trvale príde o prácu. Štáby sa zmenšia na minimum, davové scény sa budú robiť počítačom, takže bude treba menej komparzistov, ale aj profesionálnych hercov. S posledným bodom Cameron určite nebude mať problém.

Virtuálni herci

Režisér je priekopníkom vo využívaní IT techniky pri filmovaní. Filmár napísal príbeh Avatar už v roku 1995, no potom čakal desať rokov, než sa objavila technológia, ktorá mu umožnila film natočiť. Oscarová snímka je až na 60 percent založená zo špeciálnych efektoch. Modrí obyvatelia Pandory boli komplet vytvorení počítačom. On by si teda teoreticky vedel poradiť aj bez hercov.

Bude to ešte efektnejšie

Nebojte sa, nebude to tak. Aj v pokračovaní hrajú živé hviezdy ako Sigourney Weawer. A na druhý najvýnosnejší film histórie sa dala nalákať aj Kate Winslet. Prečo druhý? Pretože s tržbami 2,79 miliardy dolárov bol Avatar favoritom len do minulého roka, keď ho predstihol Avengers: Endgame. Režisér je však odhodlaný získať žezlo späť. V časoch prvého Avatara boli 3D technológie niečo prelomové, dnes už je to však bežná záležitosť. James Cameron preto sľubuje, že s nadchádzajúcim Avatarom 2 zase ukáže, čo všetko je vo svete kinematografie možné.