Dostať sa na Pláž 33 je hotová procedúra. Podnik na nábreží Dunaja je totiž zaplavený ľuďmi, ktorí chcú vidieť finalistov na vlastné oči a ochutnať drinky a jedlá, ktoré pripravujú. Pred vchodom sa tvorí dlhý rad, keďže pred vstupom je potrebné podpísať súhlas s nakrúcaním a použitím zvukovo-obrazových záznamov. Hostesky si zdĺhavo opisujú údaje z občianskeho preukazu a vysvetľujú pravidlá každému zvlášť. Zakázané je napríklad pýtať sa účinkujúcich na detaily o šou, ako aj na ich súkromie. Ak k takej neprístojnosti dôjde, vraj nás okamžite vyhodia. Do podniku som sa vybrala s mamou. Náležite poučené vstupujeme dovnútra a hľadáme stôl. V službe sú dnes zjavne oba tímy, a tak o personál nie je núdza. Možno by bolo fajn, keby sa nás niekto ujal a odprevadil nás k voľnému stolu, aby sme nemuseli bezradne pobiehať po priestore. Nakoniec sme si však našli útulný stolík v rohu, kam však nedofúkal žiadny ventilátor. Teplomer ukazoval tridsaťštyri stupňov Celzia a my sme sa tam potichúčky varili vo vlastnej šťave.

Záujem o autogramy

Pláž 33 je narýchlo zbúchaný domček z drevených dosák, na zemi sú káble a všade na strope zas reflektory či kamery. Dekorácia je doslova mizerná. Zodpovední ľudia si očividne nedali záležať na tom, aby fakt, že ide o televízny program, aspoň nejako zamaskovali. Všetky stoly okolo nás sú obsadené. Sedia za nimi obyčajní ľudia v mladšom a strednom veku, ktorí sa nevymykajú z priemerného vzorca návštevníkov bratislavských podnikov. Nezdá sa, že by sa sem prišli pretŕčať pred kamerami, v družnej debate len popíjajú drinky.

Zaráža nás veľký počet nadšencov, ktorí si všetko horlivo fotia, a niektorí si dokonca od finalistov pýtajú autogramy. Len preto, že boli dvakrát v televízii... Smutné!

Výborné jedlo

Ujíma sa nás Romana. Inštruktorka fitnes zo Žiliny prichádza po troch minútach čakania a je milá. Pôsobí však skôr ešte akosi zľaknuto. Podľa toho, čo máme možnosť vidieť, sú všetci obsluhujúci príliš civilní. Chýba poriadny extrovertný typ, ktorý by zabával zákazníkov a mal aktívnejší prístup. V podniku väčšinou čakám, že mi niečo ponúknu, že si ma niečím získajú. Hoci špecialitou a k nej drinkom. Doplnkový predaj a nejaké odporúčanie však u Romany zatiaľ nefunguje. Tak si dávame kuracie prsia na grile a limonády.

V kuchyni sa potí iba Marek a po dvadsiatich minútach je to na stole. Sme nadšené výborným grilovaným mäsom, zeleninou aj oblohou. Za päť eur je to v hlavnom meste nevídaný jav, Marek je šikovný. Medzitým sme sa posťažovali na neznesiteľné teplo. Zozadu teda vybiehajú dvaja chlapíci, ktorí vzápätí rozbiehajú dva ďalšie ventilátory. Jeden z nich dokonca prská vodu, a tak je nám trochu lepšie. Doobjednávame si aj kávu, ktorá sa dá piť, ale nie je to žiadna výhra. Žiaľ, v Bratislave je minimum miest, kde vedia urobiť skutočne dobrú kávu, a Pláž 33 k nim zatiaľ nepatrí. Debatujeme ďalšiu hodinu, k nášmu stolu postupne prichádza súťažiaci Jožko aj Daniela s otázkou, či nám niečo nechýba.

Namosúrená Alena
Namosúrená Alena
Zdroj: TV Markíza

Alena sa stále mračila. Foto: TV Markíza

Zachmúrená Alena

V deň, keď sme navštívili Pláž 33, mali súťažiaci zjavne akýsi slovenský tematický deň, pretože všetci mali na sebe aspoň časť kroja. Niekto mal vybíjaný opasok, iný košeľu, klobúk či nohavice. Negustiózne na nás pôsobil len Emo, ktorý mal prehodenú čudesnú vestičku a pod ňou nič. Všetci súťažiaci boli tiež oblečení, ako keby boli doma pred televízorom, v šortkách a tričkách. Žiadne podnikové logá či nebodaj uniformy. Páni v bare mali okolo rúk omotané náramky, ktoré im pri čapovaní drinkov divoko lietali. Možno sa tam zopárkrát aj vymáčali, ktovie. Najnepríjemnejšie na nás pôsobila Alena, ktorá bola vyslovene zachmúrená a po pľaci sa pohybovala zjavne spravodlivo nasrdená na celý svet. Dáma, ktorá má v životopise uvedenú funkciu majiteľky reštaurácií a pizzérií, mala po celý čas hrozivo zovreté ústa a boli sme v podstate rady, že sa k nám nepribližovala. Ešte by na nás zvrieskla ako čašník v známom skeči zo šou SOS: „Čo chcete?!“

Vyhýbal sa robote

Našu pozornosť vzbudil súťažiaci Ján. Fešák s modrými očami totiž namiesto práce strávil dvadsať minút učupený pri stole v ľahkej konverzácii s dvoma peknými slečnami. Na chvíľku sa od nich vzdialil a potom sa na ďalších dobrých dvadsať minút opäť pristavil pri stole. Keď sme po viac ako dvoch hodinách odchádzali, milý Ján podopieral bar a opäť nenútene konverzoval s jednou zo slečien popíjajúcich drink. Zatiaľ čo ostatní finalisti kmitajú občas doslova ako handry, Janko asi usúdil, že namiesto čapovania piva či obsluhy zákazníkov je vhodnejšie venovať sa krásnym zákazníčkam skutočne s vervou a do detailov. Mať takého zamestnanca, asi by ste čoskoro skrachovali. Po dvoch hodinách pozorovania života v reality show sme zatrúbili na odchod. Zhodli sme sa na tom, že konečne je tu šou, ktorá ľudí aspoň vedie k poctivej práci, k úcte k zákazníkom a naučí ich makať. Lepšie, ako keby sme sa mali dva mesiace pozerať na partiu, ktorá sa vyvaľuje pod slnečníkom a trepe nezmysly. Bonusom je príjemné prostredie pri Dunaji. Každodenné zostrihy sú síce zatiaľ akési nudné, ale veríme, že sa to zlepší. Lebo naživo je veru čo pozorovať.