Pán hradu Bítov bol Juraj Július Haas. Miesto pri stole patrilo levici Mietzi-Mausi, ktorú si barón  kúpil z cirkusu ako mláďa a nazval podľa myšiaka Mickeyho z kreslenej rozprávky. Zvieratá boli najväčšou láskou grófa Juraja Júliusa, kvôli nim na hrade dokonca vybudoval najväčšiu hradnú zoologickú záhradu na svete.

Najlepšie sa v nej mali psy. Žilo ich tu vyše dvesto, od bernardínov a strážnych dôg, po dnes už vyhynuté pinče. Psy mali vlastnú kuchyňu. V sobotu ich služobníctvo umylo mydlom a okúpalo, v kotercoch im vymenilo slamu. Niektoré plemená vraj mali aj svoj vlastný uterák.

Naháňal personál

Z pôvodne divadelnej sály vznikol psinec, zo zámockej záhrady sa stal výbeh. Gróf v ňom  nechoval len havkáčov, ale aj zúrivého poníka Mikolasa, ktorému do žľabu nalievali pivo a neskôr sa stal závislým na alkohole. Keď ho nedostal, naháňal hradný personál a jeho duch vraj na Bítove straší doteraz.

Na slabšie povahy nepôsobí prehliadka vypreparovaných zvierat práve veselo.
Na slabšie povahy nepôsobí prehliadka vypreparovaných zvierat práve veselo.
Zdroj: JÁN DZÚR

Citlivejších návštevníkov ale viac vydesí pohľad na najväčšiu zbierku vypchatých psov na svete. Všetky sú v polohe akú mali počas svojho života najradšej. Je ich tu cez päťdesiat, kým ale vstúpite do tejto sály, sprievodkyňa sa vás opýta, či máte radi zvieratá.