Adršpašsko-teplické skaly na severe Česka sú najnavštevovanejšie kamenné mesto strednej Európy. A hoci ľudia v tomto drsnom kraji žili oddávna, prví výletníci objavili kamenné veže, rokliny a bludiská až po požiari v osemnástom storočí.

Les vtedy spálil oheň, no súčasne obnažil skryté pieskovcové ihly, dnes najväčšie lákadlo tejto časti Česka. Vybrať ním sa môžete viacerými trasami, najdlhšia vedie z Adršpachu až do Teplíc nad Metují a za vstup za ňu zaplatíte 110 českých korún. Na cestu, ktorá je plná stúpania a klesania, roklín, mostíkov a rebríkov, si naplánujte celý deň.

Gotická brána

Veží a vežičiek v Adršpachu je údajne viac ako tisíc. Najvyššia sú Milenci, merajú vyše osemdesiat metrov. Najužšia ulička je Myšia dierka má sotva päťdesiat centimetrov. V najchladnejšej rokline, ktorá sa volá Sibír, sa sneh niekedy neroztopí po celý rok.

Myšia dierka.
Zdroj: JÁN DZÚR

Je tu Gotická brána z devätnásteho storočia aj šestnásť metrov vysoký Veľký vodopád. Vidieť ste ich mohli v rozprávkach Tretí princ, Peklo s princeznou, ale aj v príbehu Letopisy Narnie.

Výstup na zbojnícky hrad

Spestrením výletu v Adršpachu je prechádzka po okolí obce i výstup na niekdajší zbojnícky hrad Strmeň. Vedie k nemu tristo schodov, v ostatných metroch po prudkom železnom rebríku!

Adršpach je očarujúce miesto.
Zdroj: JÁN DZÚR

Na okraji dediny je zámok a v ňom prvé horolezecké múzeum v Českej republike. Expozícia približuje lezenie na pieskovcoch, sú tu fotografie aj vybavenie horolezcov. V lete v zámku pribudla stála výstava turistických predmetov, starých máp a obrazov zo zbierky Petra Hnyka.